Usuwanie kurzu może być uciążliwe, zwłaszcza w przypadku domów o dużej powierzchni, a niestety, aby zachować czystość, trzeba robić to regularnie. Poza tym, sprzątanie z pomocą popularnych metod nie zawsze jest wystarczająco efektywne. W przypadku kurzu rozwiązaniem tego problemu może być zaopatrzenie się w odkurzacz centralny. Na czym polega jego działanie i jakie są zalety korzystania z niego?

Jak jest zbudowany odkurzacz centralny?

Większość osób słysząc słowo „odkurzacz” wyobraża sobie urządzenie, które podczas sprzątania trzeba nosić po całym domu. Z reguły jest to uciążliwe, przez co sprzątanie jest mniej przyjemne i bardziej męczące. Ten problem rozwiązuje odkurzacz centralny, który składa się z jednostki centralnej, gniazdek ssących, rur oraz przewodów umieszczonych w ścianach i pod podłogą – tłumaczy pracownik firmy Instal SystemJednostka centralna znajduje się zazwyczaj w garażu, kotłowni czy też pomieszczeniu gospodarczym. Może ona mieć wszystkie ważne elementy w jednej lub w kilku obudowach. Do gniazdek ssących podłącza się z kolei rury mające długość kilku metrów. W skład systemu mogą wchodzić też automatyczne szufelki, które odprowadzają śmieci do instalacji nawet w przypadku tradycyjnego zamiatania.

Jakie zalety mają odkurzacze centralne?

Korzystanie z odkurzaczy centralnych wiąże się przede wszystkim z dużą wygodą. Zamiast ciągnąć za sobą ciężki tradycyjny sprzęt, przemieszczasz się po domu jedynie z lekką rurą podłączoną do jednego ze specjalnych gniazdek rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach. Poza tym, takie urządzenia zapewniają bardziej efektywne sprzątanie i czystsze powietrze w domu, bo kurz i zanieczyszczenia są wydmuchiwane na zewnątrz budynku. Jest to szczególnie istotne dla alergików. Dzięki odkurzaczom centralnym znika też problem częstej wymiany worków – bo pojemniki na śmieci znajdujące się w jednostce centralnej mogą pomieścić o wiele więcej zanieczyszczeń. Wszystkie te zalety składają się na podniesienie jakości sprzątania, a dodatkowo codzienne obowiązki wykonuje się z większą przyjemnością.

Akcesoria do odkurzaczy centralnych

Aby sprzątanie było jeszcze bardziej skuteczne, odkurzacze centralne można wyposażyć w dodatkowe akcesoria. Pierwszą kwestią jest wybór długości węża. Dłuższy pozwoli dotrzeć w więcej miejsc bez konieczności zmiany gniazda, ale przepływ powietrza może być słabszy. Do odkurzacza można wybierać też różnego rodzaju końcówki – szczotki do twardych posadzek czy do tapicerek to tylko przykłady. Wybór akcesoriów zależy od zapotrzebowania i warunków danego domu czy mieszkania.

Rate this post