Brzydkie zapachy mogą pojawić się w każdym miejscu, nawet w mieszkaniu. Przyczyną często są instalacje domowe oraz oczyszczalnia ścieków. Odór, oprócz tego, że wprowadza do życia codziennego dyskomfort, może być niebezpieczny dla zdrowia człowieka, choćby ze względu na szkodliwe gazy, które wydzielają odpady organiczne. Z takim problemem najlepiej walczyć właśnie poprzez dezodoryzację.

Na czym polega dezodoryzacja?

Dezodoryzacja to długotrwałe usuwane niepożądanych zapachów z pomieszczeń zamkniętych. Może ona polegać na:

  • usuwaniu zanieczyszczeń będących powodem wydzielania nieprzyjemnych zapachów,
  • przekształceniu uciążliwych zapachów,
  • wprowadzeniu środków neutralizujących lub maskujących.

Poprzez dezodoryzację usuwa się zapachy pochodzące z artykułów użytku dziennego, czyli wody, olejów, ciała, a także powietrza. To sposób bardzo często stosowany w przemyśle tłuszczowym – olej podczas produkcji zostawia po sobie intensywny zapach, a dezodoryzacja bez problemu sobie z nim radzi.

Sposoby dezodoryzacji

Najpopularniejszym sposobem niwelowania nieprzyjemnych zapachów jest ozonowanie. Proces ten dodatkowo oczyszcza powietrze, likwiduje roztocza kurzu oraz drobnoustroje. Ozonowanie często stosuje się w przypadku usuwania grzyba czy pleśni.

Stężenie gazu ozonowego na poziomie 0,05 ppm pozwala na uzyskanie w domu powietrza zbliżonego do tego, z którym mamy do czynienia po burzy, czyli przyjemnie lekkiego oraz świeżego – tłumaczy przedstawiciel firmy FHU Tokarski zajmującej się ozonowaniem i innymi sposobami oczyszczania przestrzeni na co dzień.

Metastabilność ozonu sprawia, że rozpada się on po pewnym czasie do tlenu, dzięki czemu nie pozostawia po sobie żadnych szkodliwych substancji.

Inną metodą usuwania nieprzyjemnych zapachów są filtry węglowe powszechnie stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych. Usuwają one odór za pomocą węgla aktywnego. Nie jest to jednak zbyt popularny sposób niwelowania zapachów, ponieważ nie usuwa roztoczy i bakterii. Filtry węglowe stosuje się najczęściej do odświeżania mieszkań.

Promieniowanie UV pomaga szczególnie przy usuwaniu nieprzyjemnego zapachu panującego w mieszkaniu zmarłego człowieka, fetoru po dymie z papierosów czy zgnilizny. Uznaje się je za metodę pomocniczą przy ozonowaniu, ponieważ wzmacnia jego działanie i skuteczność.

W przypadku zamgławienia ULV wykorzystuje się chemiczną mgłę neutralizującą zapachy. Przynosi szybkie efekty, ale po zabiegu trzeba odczekać 8-12 godzin, żeby nie narazić siebie na szkody wywołane środkami chemicznymi.

Aby dezodoryzacja przyniosła oczekiwane efekty, a także została przeprowadzona w bezpieczny sposób, najlepiej zlecić ją doświadczonym w tej dziedzinie pracownikom firm oczyszczających. Chociaż nie zawsze najkorzystniejsze może okazać się ozonowanie, jest to jednak najbardziej efektywna metoda niwelowania zapachów, której warto zaufać.

Rate this post