Budując dom od podstaw, warto wygospodarować przestrzeń na garaż mieszczący minimum jeden samochód. Kluczowym jego elementem jest brama, która powinna być zarówno w pełni funkcjonalna i komfortowa w codziennym użytkowaniu, jak i komponować się z elewacją budynku. Do wyboru mamy między innymi bramy uchylne oraz segmentowe. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Brama garażowa uchylna

Przeważnie posiada konstrukcję ramową lub płytową. Do produkcji ram stosuje się tutaj drewno lub kształtowniki stalowe i wypełnia ich wnętrze materiałem izolacyjnym, który obłożony jest tworzywem sztucznym, blachą ocynkowaną lub drewnianymi elementami. W konstrukcji płytowej brama składa się głównie z pełnej płyty stalowej wzmacnianej przy pomocy stalowych kształtowników. Znacząca większość bram uchylnych nadaje się do garaży jednostanowiskowych, a to ze względu na fakt, że ich szerokość wynosi maksymalnie 3 metry, a wysokość – 2,3 metra. Otwieranie uchylne wymaga zachowania około 50 – 70 centymetrów pomiędzy samochodem a powierzchnią bramy. Należy tu jedynie uważać, aby nie zamykać takiej bramy, kiedy pojazd stoi zbyt blisko, jako że z łatwością można go w ten sposób uszkodzić. Obecnie na rynku spotkać można się z bramami uchylnymi wyposażonymi w specjalne uchwyty, które w znaczący sposób ułatwiają otwieranie oraz zamykanie, nie wymagając jednocześnie użycia dużej siły. Ceny bram garażowych uchylnych wahają się od około 1000 do około 1500 złotych.

Brama garażowa segmentowa

Główną zaletą takich bram jest możliwość wykonania krótkiego podjazdu – w żaden sposób nie ograniczają one bowiem przestrzeni przed garażem podczas otwierania i zamykania. Wbudować można je w praktycznie każdy kształt wnęki garażowej. Większość bram segmentowych jest otwieranych do góry, a ich segmenty chowają się pod sufitem na specjalnym stelażu. Na rynku spotkać można się również z modelami z otwieraniem bocznym, gdzie segmenty pionowe wsuwają się na jedną ze ścian garażu. To idealne rozwiązanie w przypadku niskich sufitów, gdzie dodatkowy stelaż mógłby znacząco zmniejszyć komfort użytkowania tej przestrzeni. Bramy segmentowe mogą mieć szerokość od 2 do 5 metrów i wysokość sięgającą 3 metrów, a co za tym idzie – sprawdzą się zarówno w przypadku garażów jedno-, jak i dwustanowiskowych. Ich cena to około 2500 – 3000 złotych.

Więcej informacji na temat wysokiej jakości bram garażowych znaleźć można na stronie: https://www.novoferm.pl/bramy-garazowe/

[avg] ([per]) [total] vote[s]