Drzwi wejściowe zabezpieczają nasze domy nie tylko przed chłodem, wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi, ale przede wszystkim przed niechcianymi gośćmi. Jak się okazuje, dobrych zabezpieczeń przed intruzami warto szukać bez względu na to czy mieszkamy w wolnostojącym domu, czy w dużym bloku. Jakie zamki zapewnią ci najlepszą ochronę przed rabusiami?

Tylko w 2016 roku w Polsce odnotowano przeszło 70 tys. włamań z kradzieżą. Ofiarą rabusiów może zostać każdy – zarówno student wynajmujący mieszkanie w dużym mieście, jak i biuro firmowe na peryferiach. Chcąc dobrze zabezpieczyć swoje mienie, warto zainwestować w solidne drzwi i antywłamaniowe zamki.

Bezpieczny zamek, czyli jaki?

Po pierwsze, certyfikowany. Aby zamek można było nazwać antywłamaniowym, powinien on posiadać odpowiednie atesty. Jeśli masz wątpliwości co do konkretnego zamka, koniecznie upewnij się, że posiada on odpowiednie oznaczenia zgodności z europejskimi normami.

Po drugie, zawsze rozglądaj się za zamkami wielopunktowymi. Skuteczną przeszkodę dla włamywacza stanowią już zamki czteropunktowe, czyli ryglujące skrzydło w ościeżnicy w czterech miejscach.

Kolejną ważną kwestią są antywłamaniowe wkładki. Nowoczesne rozwiązania tego typu wyposażone  są w technologie zabezpieczające przed różnymi technikami manipulacji. Chcąc zapewnić sobie wszechstronne zabezpieczenie, szukaj wkładek wspieranych technologiami zabezpieczającymi przed wyłamaniem (Anti Snap), przewierceniem (Anti Drill), wyważeniem (Anti Bump) i wyrwaniem (Anti Pull).

Klucz też powinien być bezpieczny

Nie każdy włamywacz w swojej „pracy” posługuje się własnymi narzędziami. Bardzo często zdarza się, że rabuś korzysta z oryginalnych kluczy właściciela. Dlatego tak ważne jest, by na breloczku z kluczami nie umieszczać swojego adresu czy nawet zdjęcia. Bez względu na to, czy zgubiłeś klucz, czy został on skradziony, nie warto nikomu ułatwiać dostania się do twojego domu.

Obawiasz się, że były partner lub współlokator mógł bez twojej wiedzy dorobić sobie klucz do mieszkania? Niestety, w przypadku tradycyjnych kluczy istnieje takie prawdopodobieństwo, co niesie za sobą konieczność wymiany zamka.

Obecnie istnieją dużo wygodniejsze rozwiązania. Chcąc mieć pewność, że nikt nie skopiuje klucza bez twojej wiedzy, możesz zamontować w drzwiach opatentowaną wkładkę z zastrzeżonymi kluczami – podpowiada nasz rozmówca z formy DOM Security.

Dla osób, którym zależy nie tylko na maksymalnej ochronie mieszkania, ale też niczym nieograniczonej wygodzie, ciekawą propozycją są elektroniczne systemy zabezpieczeń. Zamki elektroniczne pozwalają w pełni zrezygnować z tradycyjnych kluczy, które zastępują karty zbliżeniowe lub… aplikacja w telefonie. Korzystając z systemów takich jak np. Tapkey, możesz dowolnie przyznawać i odbierać dostęp do domu różnym osobom, bez konieczność fizycznej wymiany wkładek.

[avg] ([per]) [total] vote[s]