Kiedy zadajemy sobie pytanie, od czego zależy bezpieczeństwo dzieci na placach zabaw, pierwsza odpowiedź, jaka nam się narzuca, to: od właściwej opieki dorosłych, bo z pokolenia na pokolenie stajemy się rodzicami coraz ostrożniejszymi. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że po pierwsze doglądanie dziecka z ławki obok huśtawki nie uchroni go przed ewentualnym upadkiem, a po drugie nie powinniśmy z tą naszą ostrożnością przesadzać. Nasze dzieci stopniowo powinny uczyć się samodzielności i odpowiedzialności. A na placach zabaw też się tego właśnie uczą. Spójrzmy jednak na bezpieczeństwo dzieci na placach zabaw od strony technicznej.

Bezpieczny plac zabaw – ogrodzenie

Rozpatrywanie kwestii bezpieczeństwa na placach zabaw zacznijmy od właściwego ogrodzenia. Ograniczając przestrzeń placu zabaw za pomocą właściwych elementów mamy nad dziećmi większą kontrolę. Mówiąc o właściwych elementach mamy na myśli bezpieczne, modułowe ogrodzenie, w którym nie ma ostrych krawędzi, wystających pręcików, drucików itd. Mamy nasze dziecko „na oku” i jest zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, że młody człowiek wymknie się niepostrzeżenie z placu zabaw. Place zabaw budujemy często w miejscach, gdzie ludzie jeżdżą samochodami, rowerami, czy spacerują z psami. Nie dlatego, że za miastem brakuje miejsca, tylko dlatego, że chcemy mieć do placów zabaw blisko. Dziecko nie wybiegnie z ogrodzonego placu zabaw pod koła pojazdu, czy w zasięg zaniepokojonego lub rozjuszonego psa.

Bezpieczne obiekty do zabawy i bezpieczna nawierzchnia

Wszystkie obiekty na placach zabaw powinny być wykonane na tyle solidnie, by nie miały prawa zepsuć się podczas zabawy. Bezpieczne obiekty na nowoczesnych placach zabaw są konstruowane w taki sposób, by nawet dorosła osoba nie była w stanie ich uszkodzić – to zabezpieczenie przed próbami wandalizmu. Każdy element – od konstrukcji wsporczej przykładowej karuzeli po kołki mocujące jej siedziska do stelażu – powinien być wykonany z bezpiecznego, atestowanego materiału. Bardzo ważny jest również wybór materiału na nawierzchnię placu zabaw. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Flexizone z Krakowa, coraz popularniejszym materiałem na nawierzchnie nowoczesnych placów zabaw stają się płyty EPDM z kauczuku syntetycznego. To zdecydowanie jeden z najbezpieczniejszych materiałów na nawierzchnie placów zabaw, ale nie tylko, ponieważ sprawdza się również na obiektach sportowych, boiskach, w otwartych strefach rekreacji, na tarasach, etc. Płyty EPDM są antypoślizgowe nawet w czasie deszczu, a dodatkowo amortyzują upadki. Płyty EPDM są ze sobą łączone mocnymi kołkami karbonowymi, które nie wystają znad ich powierzchni – nie ma więc ryzyka potknięcia się, nawierzchnia z płyt EPDM jest prosta.

Jeśli więc chcemy budować nowoczesne i bezpieczne place zabaw, na których bez większych obaw pozwolimy bawić się naszym dzieciom, wybierajmy rozwiązania kompleksowe. Stawiajmy na ogrodzone place zabaw z bezpieczną nawierzchnią i bezpiecznymi, solidnymi obiektami do zabawy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]