Balustrady szklane stanowią symbol nowoczesnej architektury. Z uwagi na swoje walory estetyczne, jaki i oryginalny charakter, są stosowane na zewnątrz, jak i w środku budynków. Posiadają mnóstwo zalet w tym m.in. są praktyczne, bezpieczne oraz kuszą piękną stylistyką. Nadają niepowtarzalny wygląd dużym obiektom budowlanym, takim jak biurowce, biura, galerie handlowe, a także budynkom mieszkalnym. Co trzeba o nich wiedzieć?

Jakie zalety mają balustrady szklane?

Uniwersalny i prosty zarazem charakter balustrad sprawia, że wpasowują się one niemal do każdego typu wnętrz. Dodatkowo przezroczysta powierzchnia sprawia, że pomieszczenie wydaje się być większe, a użytkownik ma lepszy widok na to, co na zewnątrz. Szklany materiał nie blokuje promieni słonecznych, co rozświetla wnętrze i tym samym czyni je bardziej przestronnym. Jednak są także balustrady szklane o matowej powierzchni czy też w różnych wariantach wzorów, które zapewniają większą prywatność i w mniejszym stopniu przepuszczają światło słoneczne. W ofertach wielu producentów są także balustrady szklane ze szkła hartowanego, które dzięki odpowiedniej obróbce technicznej, są odporne na zarysowania i zniszczenia. Ich wytrzymałość zależy od rodzaju szkła, dlatego warto zwrócić uwagę m.in. na parametr maksymalnego obciążenia.

Balustrady szklane to doskonała ochrona przed deszczem, gradem czy wiatrem, więc nie trzeba mieć obaw przed ich montażem na zewnątrz. W dodatku, w przeciwieństwie do balustrad drewnianych, nie ulegają gniciu i nie wymagają malowania — mówi specjalista z firmy Prodimex.

Jaki rodzaj szkła do balustrady szklanej?

Obecne na rynku balustrady szklane produkowane są z dwóch rodzajów materiałów, odpornych na uderzenia i zarysowania:

  • szkło hartowane – oznaczone symbolem ESG. Materiał ten ma podwyższoną wytrzymałość mechaniczną. Produkcja polega na podgrzewaniu tafli do wysokiej temperatury 600 stopni, a następnie gwałtownym jej chłodzeniu. Innym atutem szkła hartowanego jest także to, że w razie odprysku rozbija się na małe, nieostre kawałki, co zapewnia bezpieczeństwo. Ze względu na technikę i koszty produkcji jest to dość drogi wariant balustrad szklanych.
  • szkło laminowane – oznaczone symbolem VSG. Posiada w środku folię PVB. W przypadku stłuczenia konstrukcji odłamki pozostają przyklejone do folii. Balustrada szklana składa się z tafli szkła połączonych ze sobą żywicą lub folia. Są one mniej wytrzymałe i odporne na zniszczenia niż balustrady ze szkła hartowanego, jednak są tańsze.
[avg] ([per]) [total] vote[s]