Właściciele samochodów osobowych muszą obowiązkowo zgłaszać się na regularne badania techniczne. Na ich podstawie pojazd może zostać dopuszczony do uczestniczenia w ruchu drogowym lub skierowany do warsztatu w celu usunięcia usterek. Sprawdźcie, co obejmują badania techniczne.

Czym są badania techniczne pojazdów?

Dla większej części kierowców okresowe badania techniczne samochodu są niewygodnym obowiązkiem. Wszystko dlatego, że wiążą się z określoną opłatą oraz stresem jaki wywołuje myśl, że coś z naszym pojazdem może być nie tak. Stawka jest całkiem spora – te badania przesądzają o tym, czy auto zostanie dopuszczone do uczestnictwa w ruchu drogowym.

Kiedy pojazd nie przejdzie pozytywnie badań technicznych, jest kierowany do warsztatu, aby tam usunięto wykryte usterki. Problem w tym, że generuje to całkiem spore koszty, których każdy kierowca wolałby uniknąć. Dlatego niektórzy próbują omijać takie badania i korzystają z nielegalnych metod. Jest to godne nagany chociażby z tego względu, że jadąc zepsutym pojazdem stwarzają niebezpieczeństwo na drodze – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Serwis samochodowy i wypożyczalnię aut Sabat.

Czasem zdarza się, że nieuczciwi kierowcy, w obawie o swój niezbyt sprawnie technicznie samochód, przekupują diagnostę, by przymknął oko na ewentualne techniczne usterki. Niektórzy idą o krok dalej i decydują się na podrobienie podpisu. Nie jest to jednak dobry pomysł – za posługiwanie się dowodem rejestracyjnym z fałszywą pieczątką grozi do 5 lat więzienia.

Dlaczego warto robić badania techniczne swojego pojazdu?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że badania techniczne pojazdu są obowiązkowe, dlatego każdy posiadacz auta, jak przystało na osobę dorosłą, powinien dbać o wykonywanie ich regularnie.

Warto systematycznie umawiać swoje auto na badania techniczne, gdyż poszczególne podzespoły pojazdu ulegają zużyciu przy codziennej eksploatacji. Elementy te mogą zawieść podczas awaryjnych sytuacji drogowych, nawet wtedy, gdy nie ma wyraźnych zmian w pracy układu kierowniczego, hamulców lub zawieszenia. Z tego powodu diagnosta w czasie badania sprawdza wszystkie podzespoły mające wpływ na bezpieczeństwo. Podczas badania technicznego pojazdu weryfikowana jest także legalność pojazdu.

Samochód, który przejdzie badanie techniczne nie powinien mieć żadnych usterek, które mogą zagrażać kierowcy, pasażerom, ani innym uczestnikom ruchu drogowego. Jeśli diagnosta wykryje usterki, to nie tylko nie wyda pozytywnej opinii, ale też skieruje właściciela pojazdu do warsztatu. Od tego momentu kierowca będzie miał 14 dni na naprawę samochodu, a po przywróceniu jego sprawności będzie musiał udać się na ponowne badanie techniczne.