Oczywiście także i wynajęty samochód może się zepsuć. Co wtedy należy zrobić? Najczęściej informacje na temat postępowania w takiej sytuacji są opisane dokładnie w regulaminie najmu pojazdu. Przede wszystkim jak najszybciej trzeba poinformować o tym fakcie firmę, która samochód wynajęła. Większość z nich posiada całodobowe linie telefoniczne.

Kontakt z pracownikiem wypożyczalni

Pracownik, z którym nawiązany został kontakt telefoniczny, powinien udzielić informacji na temat kolejnych kroków działania. Spore znaczenie ma ustalenie przyczyny awarii oraz to, z czyjej winy powstała. Być może był to nieszczęśliwy zbieg okoliczności, ale równie dobrze winnym awarii może być osoba wynajmująca pojazd lub wypożyczalnia. Jeśli do awarii doszło z przyczyn niezależnych od kierowcy, koszty likwidacji szkody pokrywa firma wynajmująca samochód. Jeśli tego nie zrobi lub wykona umowę nienależycie, klient ma prawo dochodzić swoich roszczeń w sądzie. Dlatego jeśli chcemy wypożyczyć samochód, warto zrobić to w uznanej i sprawdzonej firmie, takiej jak Abacus Car Rental.

Kto pokrywa koszty naprawy wypożyczonego auta?

Zdecydowana większość firm wypożyczających samochody jest godna zaufania, ale zdarzyć się mogą również i takie, które wypożyczają auta z wadami. Jednak w praktyce koszty naprawy awarii, które powstała na skutek zatajenia nieprawidłowości w pojeździe lub jego nieodpowiedniego serwisowania, pokrywa wypożyczalnia. Warto mimo to przed podpisaniem umowy z firmą wypożyczającą dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, w tym z regulaminem wynajmu. Jeśli uszkodzenie auta wynika z jego nieprawidłowego użytkowania, koszty naprawy pokrywa wynajmujący. Oczywiście firmy wynajmującej nie wolno oszukiwać i zatajać informacji o awarii.

Czy możemy wykonywać naprawy samodzielnie?

Najemca nie ma prawa samodzielnie wykonywać różnego rodzaju napraw w wynajmowanym samochodzie. Naprawy na ogół odbywają się w tym przypadku w salonach, z którymi firma wypożyczającą ma podpisaną umowę. Zdecydowana większość wypożyczalni działających na rynku posiada przy tym odpowiednie ubezpieczenia. Często zapewniają one swoim klientom samochody zastępcze na czas naprawy wypożyczonego pojazdu. Są firmy, które zapewniają transport auta uszkodzonego i oferują od razu inny, na zastępstwo. Firmy wypożyczające ponadto, w celu zabezpieczenia klientów, oferują możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Wówczas konsument ma ochronę przed odpowiedzialnością cywilną za spowodowane przez siebie szkody. Warunki ubezpieczenia bywają różne w zależności od firmy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]