Instalacje gazowe montowane w domach zapewniają duży komfort mieszkańcom. Ich użytkowanie bywa czasem niebezpieczne. Wadliwe przewody, niezakręcone zawory, wycieki gazu — niewłaściwe postępowanie w takich sytuacjach może doprowadzić do tragedii. Wyczucie gazu w mieszkaniu powinno być alarmem dla mieszkańców. Kategorycznie odradza się w takim przypadku włączania jakiegokolwiek sprzętu elektrycznego, w tym światła. Nawet najmniejsza iskra może doprowadzić do wybuchu.

Wyciek gazu — pierwsze kroki postępowania

Jeśli w mieszkaniu, domu, biurze czy innym lokalu użytkowym da się wyczuć wyciek gazu, pierwszym i najważniejszym krokiem jest to, aby nie uruchamiać w tym momencie żadnych sprzętów elektrycznych. Każda, nawet najmniejsza iskra powstała podczas zapalania żarówki może doprowadzić do wybuchu. Jeśli w budynku znajdują się jakieś osoby, należy otworzyć drzwi i okna, aby zapewnić im dopływ jak największej ilości świeżego powietrza. W miarę możliwości należy także odciąć dopływ gazu, czyli zakręcić jego główny zawór. Najlepszą rozwiązaniem jest także opuszczenie budynku, w którym wystąpiła awaria. Wdychanie ulatniającego się gazu może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne. Do pierwszych objawów zatrucia należą:

  • senność,
  • zawroty głowy,
  • silne bóle głowy,
  • zaburzenia widzenia i słyszenia,
  • duszności,
  • nudności,
  • szum w uszach.

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym ulotnił się gaz, często kończy się zatruciem. W jego wyniku pojawiają się drgawki lub utrata przytomności. W niektórych przypadkach może dojść też do zgonu.

Jakie służby zawiadomić?

Wybierając firmę zajmującą się montażem instalacji gazowej, należy kierować się rozwagą. Brak doświadczenia i odpowiednich umiejętności może być przyczyną występowania awarii i wycieków gazu. Profesjonalne usługi gazowe świadczy firma Kamila Przęczka. W skład oferty wchodzi nie tylko montaż instalacji gazowej, ale także jej przegląd. Regularna kontrola pozwala na wczesne wykrycie najdrobniejszych usterek. Nawet w sprawnych instalacjach może dojść do awarii, które często mają nieprzyjemne skutki.

Jeśli w budynku wyciek gazu jest już wyczuwalny, po zastosowaniu się do powyższych zaleceń, należy wezwać pogotowie gazowe. Nie należy zwlekać ze zgłaszaniem nieprawidłowości dotyczących działania instalacji. Wczesne powiadomienie odpowiednich służb zapobiega rozprzestrzenianiu się gazu w obrębie budynku. Przestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas awarii może uratować życie drugiemu człowiekowi.

Wezwanie pogotowia gazowego jest zazwyczaj bezpłatne. Jeśli korzysta się z usług firmy, która zajmowała się montażem instalacji, wycena zależy od ustalonych podczas podpisywania umowy szczegółów.

Rate this post