Balkon jest bardzo ważnym elementem architektonicznym domu. Pozostaje w widocznym miejscu dla innych ludzi. Nawet dla tych, którzy nie są naszymi przyjaciółmi czy rodziną. Do salonu zapraszamy wybrane osoby. Balkon jest naszą wizytówką. Warto zadbać, aby był on wyjątkowy i piękny.

Rośliny na balkonie

W zależności od położenia balkonu i nasłonecznienia powinniśmy wybrać odpowiednie kwiaty na nasz balkon. Polecamy intensywne barwy, które ożywiają i wprowadzają w wiosenny nastrój. Dzięki temu można stworzyć niemalże doskonały pejzaż na tak małej przestrzeni. Poprawi to nasze samopoczucie. Nie od dziś wiemy, że kolorystyka wpływa na stan duchowy. Jeśli masz balkon skierowany na północ, przejrzyj jakąkolwiek książkę o roślinach i zobacz, które z nich są cieniolubne. Kwiaty potrzebujące odpowiedniej ilość nasłonecznienia sprawdzą się na balkonach skierowanych na południe bądź zachód. Niemniej istotny jest gatunek roślin oraz ich rozmiar. Nie kupuj gigantycznych krzewów na maleńki balkonik ani nie stawiaj małych kwiatuszków na wielki balkon. Rośliny muszą ładnie wkomponowywać się w otoczenie.

Kolorystyka

Wróćmy do kolorystyki. Balkon nie może wydawać się monotonny. Przy jednakowej barwie wszystkich kwiatów nie poczujesz wiosny i poprawy nastroju. Postaw na różnorodność, jednak nie do przesady. Nadmiar barw może przynieść taki sam efekt co ich niedobór. Stworzy chaos, dzięki któremu będziemy chcieli jak najszybciej uciec z balkonu. Trzymaj się ustalonej gamy kolorystycznej.

Doniczki

Stylizacja doniczek i skrzyneczek, w których rosną kwiaty, jest nie mniej ważna. Nieestetyczne donice mogą popsuć efekt wizualny mimo dobrego doboru gamy kolorystycznej roślin. Pomyśl o wiszących kwietnikach. To sensowne wykorzystanie ścian balkonowych.