Osoby zajmujące się aquascapingiem tworzą podwodne aranżacje o niezwykłych walorach estetycznych. Opierają się one na elementach natury, takich jak skały oceaniczne, wśród których hodowane są ryby, koralowce i inne organizmy żywe. Aquascaper zajmuje się więc kreowaniem morskich pejzaży. Efekty końcowe nieraz zapierają dech w piersiach i są obiektem marzeń pasjonatów akwarystyki. Dlaczego warto zaaranżować w ten sposób swoje akwarium morskie?

Piękno aquascapingu

Zniewalające pejzaże powstają według jednej z dwóch szkół: holenderskiej, która skupia się na słodkowodnej akwarystyce roślinnej, i japońskiej, skoncentrowanej na aranżacjach krajobrazowych. Jednak w ostatnim czasie wyłania się nowy odłam, tak zwany aquascaping morski.

Jak mówi specjalista ze sklepu internetowego REEFGUARD.PLNajbardziej znany aquascaper i jednocześnie osoba, która zapoczątkowała ten kierunek w akwarystyce morskiej, to Takashi Amano. Z wykształcenia jest fotografem, dlatego zaskoczeniem nie powinno okazać się, że w aquascapingu obowiązują zasady przyjmowane także w fotografii, takie jak perspektywa czy zasada „złotego środka”. Japończyk opracował kilka stylów, na których bazują aktualnie aquascaperzy z całego świata. Należą do nich Iwagumi, Ryuboku oraz Mizube.

Pomysłowe wykorzystanie naturalnej i syntetycznej skały morskiej potrafi dać zachwycające rezultaty – szczególnie, gdy uzupełnimy aranżację o barwne koralowce o niezwykłych kształtach i oszałamiającym potencjale kompozycyjnym.

Tworzenie akwarium

Interesująca aranżacja akwarium morskiego to swoiste wyzwanie. Przede wszystkim akwarium powinno bowiem stanowić bezpieczne i komfortowe środowisko dla zamieszkujących je stworzeń. Dopiero zadbawszy o spełnienie tego warunku, możemy rozważać estetykę kompozycji i dobór poszczególnych elementów pod względem wizualnym.

Pamiętajmy więc, że jeżeli np. zamierzamy hodować w akwarium gatunki stworzeń, które lubią chować się w ciemnych zakamarkach, zapewnijmy im taką możliwość dzięki odpowiednio dużym skałom o skomplikowanej budowie. Z kolei ryby lubiące przestrzeń powinny mieć wystarczająco wiele miejsca do pływania.

Jeżeli planujemy posadzić w akwarium koralowce, oprócz zapewnienia im optymalnych warunków do życia weźmy też pod uwagę fakt, że będą one rozrastać się w miarę upływu czasu. Oznacza to, że nie tylko musimy przewidzieć zmiany, które mogą zajść w estetyce całej kompozycji, ale przede wszystkim powinniśmy tak porozmieszczać poszczególne koralowce, by mogły swobodnie się rozwijać. Dla uzyskania optymalnych efektów warto wykorzystać materiały pomocnicze – takie jak specjalistyczne kleje do skał czy podstawki pod szczepki.

Istotne jest również ułożenie określonych elementów aranżacji tak, by możliwa była sprawna cyrkulacja wody – dzięki temu zachowa ona wysoką jakość. W ten sposób sprawimy też, że w szczelinach i zakamarkach skał nie będzie gromadził się detritus – czyli pozostałości materiału organicznego (np. kałowego), który stanowi siedlisko mikroorganizmów.

Rate this post