Akustyka to zagadnienie, które kojarzy się przede wszystkim z muzyką. Jednak architekci dobrze wiedzą, że jest to dziedzina równie ważna w aranżacji wnętrz. Są projekty, które zawierają adaptację akustyczną pomieszczeń, w celu wydobycia z muzyki największej ilości detali. Projekty te optymalizują parametry akustyczne pomieszczenia do założonych warunków.

Problemy akustyki wnętrz

Główne założenia optymalizacji akustyki wnętrza to:

  • likwidacja nadmiernego pogłosu, który jest przyczyną złej słyszalności urządzeń audio, radia i telewizji
  • zminimalizowanie eksponowania tych dźwięków, które są nadmiernie słyszalne

Przyjmuje się, że pomieszczenie, w którym ściana ma długość ponad 16 metrów, będzie miało problem akustyczny. Generalnie, zjawisko echa pojawia się tam, gdzie są duże i wysokie pomieszczenia. Niesprzyjające warunki akustyczne, są w jadalniach lub salonach połączonych z kuchnią lub holem oraz w mieszkaniach w stanie surowym, gdzie nie ma wykończonych ścian i podłóg. Problem wówczas rozwiązuje się odpowiednim doborem materiałów wykończeniowych.

Akustyka jako element klimatu wnętrza

Oceniając wnętrze jako ciepłe lub chłodne, bierzemy pod uwagę barwy dominujące w pomieszczeniu oraz wykorzystane techniki malarskie czy materiały. Nie zdajemy sobie sprawy, że duży wpływ na to odczucie ma również akustyka. Decydując się na “chłodne” barwy w pomieszczeniu, musimy sobie uświadomić, że pogłos w nim panujący, uwypukli odczucie chłodu.

Sposoby na wyeliminowanie pogłosu

Podążając za współczesnymi trendami, wiele osób urządza swoje mieszkanie w stylu minimalistycznym, który charakteryzuje się surowością wykończenia, prostotą form, minimalizmem kształtów. Ten minimalizm, tak ceniony za wrażenie chłodu i elegancji, wyjątkowo sprzyja powstawaniu pogłosu. Chcąc pozbyć się tego zjawiska, powinniśmy zdecydować się na kilka zmian, sprzyjających izolacji akustycznej. Oto kilka sposobów:

  • zastosowanie elementów dekoracyjnych, takich jak: zasłony, obrazy, rzeźby
  • wszelkie wykładziny, dywany wzmacniają działanie przeciwpogłosowe
  • odpowiednie rozplanowania wszystkich składników nagłośnienia kina domowego
  • umieszczenie elementów izolacyjności w takich miejscach, jak: narożniki, ściana za kanapą, tło telewizora

Jeśli na etapie projektowania okaże się, że jest podejrzenie zaistnienia niekorzystnych warunków akustycznych, można wykonać audyt akustyczny, który zweryfikuje i oceni warunki akustyczne pomieszczenia oraz zaproponuje alternatywne rozwiązania.

Autor: Justyna Kusio