Prace dekarskie to jeden z ważniejszych elementów każdej inwestycji budowlanej czy też prac remontowych i renowacyjnych. Pokrycie dachowe powinno być trwałe i szczelne, co zależy od jakości wybranych materiałów, nie tylko dachówek, ale także innych akcesoriów, zwłaszcza uszczelniających. Jakie dokładnie materiały przydają się do prac dekarskich i czym się one charakteryzują?

Dekarskie artykuły chemiczne

Pokrycie dachowe to nie tylko dachówka, blachodachówka czy inny rodzaj materiału, ale to także sposób połączenia oraz uszczelnienia powierzchni. To właśnie tego typu detale w dużej mierze decydują o trwałości i szczelności dachu, co wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkowania każdego obiektu. Do łączenia i uszczelniania pokryć dachowych wykorzystuje się specjalne artykuły chemiczne, takie jak:

  • Uszczelniacze dekarskie – specjalne masy uszczelniające, do których produkcji wykorzystuje się np. kauczuk syntetyczny. Do zalet silikonów dekarskich należy wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz znakomita przyczepność do różnych materiałów budowlanych o suchej bądź wilgotnej powierzchni. Uszczelniacze dekarskie łączą, uszczelniają i chronią pokrycia dachowe, elementy opierzenia, ale też przewody kominowe czy wentylacyjne. Dzięki nim można naprawiać pęknięte pokrycia i wypełniać szczeliny oraz bruzdy.
  • Kity – budowlane kity dekarskie na bazie kauczuku służą do uszczelniania połączeń i pęknięć w materiałach budowlanych, w tym m. in. pokryciach dachówkowych. Są odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV i innych czynników atmosferycznych oraz uszkodzeń mechanicznych. Zapewniają trwałe i dobrze przyczepne uszczelnienie w pracach dekarskich, kominowych, a także wentylacyjnych.
  • Szpachle dekarskie – to materiały o strukturze bitumicznej, wzbogacone włóknami syntetycznymi. Tego typu artykuły wyróżnia wytrzymałość i wodoszczelność oraz doskonała przyczepność do różnego rodzaju podłoży. Służy do mocowania pokryć dachowych, wypełniania spoin, szczelin i pęknięć, a także uszczelniania elementów kominów czy rynien.
  • Olkit budowlany – to uniwersalny uszczelniacz do wykonywania i remontów obróbek blacharskich i kominowych, rynnowych, skłonów, ubytków, a także do pokryć dachówkowych (podkitówka) czy wentylacyjnych. Może również zastąpić kit szklarski, do osadzania szyb w ramach metalowych i drewnianych (np. szklarnie). Jest też niezastąpiony przy robotach hydrotechnicznych wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne, studzienki, kanały itp.

Inne akcesoria dekarskie

Prace dekarskie wymagają nie tylko wysokiej jakości artykułów chemicznych do łączenia i uszczelniania pokryć dachowych, ale również narzędzi, zarówno akcesoriów ręcznych, jak i elektronarzędzi.

W pracach dekarskich przydają się różnego rodzaju narzędzia ręczne. – Mówi przedstawiciel sklepu metalowego Karolewscy.pl. – Szczególnie ważne jest tu zastosowanie specjalistycznych akcesoriów, takich jak nożyce, np. do cięcia blachy, młotki, dłuta czy obcęgi. Poza tym przydadzą się również profesjonalne lutownice, zszywacze i inne narzędzia łączące. Wysokiej jakości osprzęt to podstawa sprawnie i precyzyjnie wykonanych prac dekarskich.