Stopień zaawansowania technicznego jest tak duży, że dziś już bez prądu nie da się żyć. Niestety, nie wszędzie dociera dobrodziejstwo sieci energetycznej. Można jednak pozyskiwać energię innymi sposobami. Jednym z nich są agregaty prądotwórcze – przenośne małe elektrownie, które pozwalają korzystać z prądu wszędzie, niezależnie od dostępności i stanu sieci.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Skąd się bierze prąd i czym w ogóle jest? Zacznijmy od zdefiniowania energii elektrycznej. Jest to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych dodatnich lub ujemnych, czyli np. elektronów albo jonów, odbywający się w polu elektrycznym. W praktyce są to na ogół elektrony, czyli cząstki elementarne, które otaczają jądro atomu. W materiałach przewodzących prąd elektrony łatwo wypadają ze swoich pozycji i udają się w kierunku przyciągającego je ładunku ujemnego, czyli wprost do naszych gniazdek.

Tyle teorii. Jak to wygląda w praktyce w przypadku agregatów prądotwórczych? Opowie o tym przedstawiciel Śląskiej Agencji Koncertowej, która w codziennej pracy korzysta z agregatów:

W praktyce używanie agregatu wygląda dość prosto: wlewa się do niego paliwo, a otrzymuje prąd. Jak to możliwe? Podczas spalania paliwa tworzy się energia mechaniczna – tak jak w samochodach. W agregacie energia ruchu jest przekształcana na energię elektryczną w prądnicy. Dzięki temu można mieć dostęp do prądu bez dostępu do gniazdek, co jest bardzo przydatne.

 Jakie są zastosowania agregatu prądotwórczego?

Agregat prądotwórczy ma mnóstwo zastosowań w wielu branżach. Na czoło wybijają się tu branża budowlana i rozrywkowa, jednak z agregatów korzystają też: leśnictwo, rolnictwo, ochrona zdrowia, przemysł, a wreszcie mnóstwo osób prywatnych. Przyjrzyjmy się jednak dwóm pierwszym. Jaki pożytek mają z agregatów?

W budownictwie agregaty są nieodzowne, ponieważ na plac budowy na ogół nie da się dociągnąć prądu – infrastruktura  dopiero przecież powstaje. Agregaty zasilają więc elektronarzędzia oraz oświetlenie pozwalające wydłużyć czas pracy szczególnie w chłodniejsze miesiące, kiedy dzień jest krótki.

Z agregatów prądotwórczych korzysta na co dzień na ogromną skalę branża rozrywkowa. Technika sceniczna wymaga stabilnego źródła prądu, często o wyższym natężeniu niż to, które jest dostępne w sieci energetycznej. Szczególnie ważne są agregaty na imprezach plenerowych. Bez prądu z agregatów obsługa techniczna imprez byłaby niemożliwa. Nie byłoby  nagłośnienia i oświetlenia, więc artystów usłyszałby ewentualnie pierwszy rząd. Agregaty zasilają nie tylko osprzęt sceniczny, ale też dodatkowe atrakcje obecne na imprezach plenerowych: automaty do gier, kuchnie polowe, maszyny do popcornu i waty cukrowej i wiele innych.