Agregaty prądotwórcze są urządzeniami, które zasilają odbiorniki energią elektryczną w przypadku wystąpienia awarii lub w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej. Ważnym aspektem jest możliwość ich wypożyczenia, co oferuje wiele firm specjalizujących się w wynajmie sprzętu budowlanego. W naszym artykule podpowiemy, jakich agregatów używać w domu, a jakich na dużej budowie.

Najlepszy agregat do domu…

Agregat prądotwórczy (zwany również generatorem prądu) o małej mocy może przydać się na co dzień – na biwaku, działce, w garażu, a także w sytuacji, gdy nastąpi awaria energii elektrycznej i zabraknie prądu w domu. W takim przypadku, aby podtrzymać działanie lodówki, komputera czy oświetlenia, najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie skorzystanie z agregatu prądotwórczego.

Agregaty prądotwórcze do zastosowań domowych charakteryzują się niewielkimi gabarytami i odpowiednio mniejszą mocą – od 0,5 do kilku kVA. Urządzenia o mocy do 1,5 kVA, występujące często w formie walizki, są zazwyczaj urządzeniami przenośnymi, a większe, które transportuje się na kołach, należy traktować jako stacjonarne. Warto jednak pamiętać, że agregaty przenośne służą bardziej do zasilania awaryjnego elektronarzędzi oraz niewielkich odbiorników energii elektrycznej (np. na campingu). Aby zasilić domową instalację elektryczną, trzeba wybierać spośród modeli o większej mocy.

Jeżeli chodzi o zasilanie agregatów, najtańsze przenośne generatory prądu zasilają urządzenia energią z akumulatorów, co sprawia, że działają one bardzo krótko – do kilkudziesięciu minut. Po tym czasie należy ponownie naładować akumulator. Swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych zapewniają agregaty prądotwórcze, które napędzane są silnikami benzynowymi lub silnikami Diesla. Zatankowanie zbiorników paliwa do pełna gwarantuje ciągłą pracę przez kilka godzin, ale należy przy tym pamiętać, że agregaty spalinowe nie nadają się do używania w zamkniętych pomieszczeniach. Wymagają bowiem chłodzenia powietrzem, wytwarzają spaliny i hałasują.

… oraz na budowę

Do pracy na budowie wykorzystywane są agregaty prądotwórcze o dużej mocy, które dostępne są w ofercie firmy Ramirent. Na placach budów zapotrzebowanie na energię elektryczną jest o wiele większe, dlatego najczęstszą inwestycją w takim przypadku są agregaty prądotwórcze trójfazowe o napięciu 400 V, ale niektórzy producenci oferują także generatory, które mają możliwość przełączenia z trybu trójfazowego w tryb jednofazowy. Agregaty tego typu dają możliwość zasilania swoją pełną mocą urządzeń o napięciu 400 V, a po przełączeniu – urządzeń zasilanych napięciem 230 V.

Jest to również znakomite rozwiązanie dla osób, które przewidują użytkowanie agregatu prądotwórczego zarówno na budowie, jak i w domu. Urządzenie sprawdzi się jako awaryjne źródło prądu, np. podczas anomalii pogodowych, które potrafią skutecznie odciąć dostęp do prądu i uniemożliwić korzystanie z podstawowych urządzeń domowych.