Ogrzewanie pelletem jest korzystne zarówno w przypadku domów mieszkalnych, jak też budynków użyteczności publicznej. Normą staje się stosowanie tego paliwa w urzędach, szkołach czy szpitalach. Sprawdza się ono również przy utrzymaniu odpowiedniej temperatury w halach produkcyjnych. Pellet ma mnóstwo zalet, które wpływają na jego coraz większą popularność.

Z roku na rok rośnie ilość produkowanego pelletu drzewnego i według rynkowych prognoz ta tendencja będzie się utrzymywać. To paliwo grzewcze stało się powszechnie dostępne w ostatnim półwieczu jako alternatywa dla paliw kopalnianych. Polski pellet trafia nie tylko na rodzimy rynek, ale także za granicę. Eksportowany jest głównie do Niemiec, Włoch i Danii. Pellet jest produkowany z biomasy, a więc np. słomy, zboża czy słonecznika. Najpopularniejszy jest jednak pellet drzewny, szczególnie sosnowy. Jakie są plusy płynące ze stosowania tego paliwa?

1. Pellet jest wydajnym paliwem 

Kaloryczność pelletu mieści się w granicach od 15 do 18 MJ/kg. Przy niskiej wilgotności (pellet rozpada się przy wilgotności od 12 do 15%) oraz odpowiedniej technologii spalania możemy liczyć na dużą wydajność tego paliwa. Wiele zależy jednak od jakości samego produktu.

Pellet pelletowi nierówny. Radzimy, żeby przed dokonaniem zakupu zapoznać się z parametrami konkretnego produktu i przyjrzeć się, jak wygląda granulat. Pellet drzewny powinien mieć naturalny kolor drewna i gładką powierzchnię, która świadczy m.in. o niskiej wilgotności. Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie cechy pelletu da się określić przy zakupie, często wychodzą one na jaw w trakcie użytkowania. Niskiej jakości pellet pozostawia więcej popiołu i może doprowadzać do awarii urządzeń grzewczych. O tym, że zamiast odpadów drzewnych zawiera także inne substancje, może świadczyć jego nieprzyjemny zapach podczas spalania. Klientom, którzy dopiero nabierają doświadczenia przy ogrzewaniu domu pelletem, radzimy, by postawili na sprawdzonych producentów – wyjaśnia specjalista ds. obsługi klienta firmy Neopellet z Kielc, zajmującej się sprzedażą kotłów i pelletu drzewnego.

2.  Pellet drzewny jest przyjazny dla środowiska 

Jedną z podstawowych zalet pelletu jest fakt, że stanowi odnawialne źródło energii. Składa się on z odpadów drzewnych powstałych w tartakach i zakładach stolarskich. Zużywając go w celach grzewczych, jednocześnie utylizujemy to, co stanowi produkt uboczny produkcji drewna i mebli.

Ten typ paliwa charakteryzuje się niską emisją substancji smolistych i pyłów szkodliwych dla zdrowia. Podczas spalania nie uwalniają się także nieprzyjemne zapachy. Popiół, który powstaje w trakcie ogrzewania pelletem, można także praktycznie wykorzystać na działce lub w ogródku, ponieważ nadaje się świetnie do nawożenia gleby.

3. Ogrzewanie pelletem jest wygodne 

Noszenie i układanie drewna oraz przerzucanie ton węgla jest uciążliwe i czasochłonne. Pellet możemy kupić natomiast w praktycznych opakowaniach, które ułatwiają nam codzienne obowiązki w kotłowni w trakcie sezonu grzewczego. Nie trzeba też zaprzątać sobie głowy koniecznością częstego uzupełniania paliwa, ponieważ nowoczesne kotły na pellet są zautomatyzowane i wiele czynności wykonują za nas, w przeciwieństwie do klasycznych kotłów.

4. Dobrej jakości pellet jest stosunkowo tanim paliwem

Polityka proekologiczna wielu państw, w tym Polski, zmierza do ograniczenia lub całkowitego zakazu zużywania węgla brunatnego w celach grzewczych. Oznacza to konieczność znalezienia alternatywy, którą staje się m.in. ogrzewanie pelletem. Spalanie tego paliwa w kotłach nowej generacji może się okazać porównywalne pod względem kosztów ze spalaniem węgla. Jest także znacznie tańszą opcją niż ogrzewanie gazem.

5. Ogrzewanie pelletem sprzyja porządkowi w kotłowni 

Wybór pelletu jako opału może nam zaoszczędzić uciążliwości związanych ze składowaniem innych paliw, np. węgla. Estetycznie zapakowany granulat ze sprasowanych drewnianych wiórów z pewnością nie zrobi tyle bałaganu, co przenoszenie pylącego i brudzącego węgla. Utrzymanie czystości w kotłowni ułatwi nam też fakt, że podczas spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu, który nie jest szkodliwy dla otoczenia, a zatem nie trzeba go składować w celu utylizacji. Na porządek w kotłowni wpłynie także objętość magazynowego opału, który nie zajmuje dużo miejsca.

Rate this post