Blaty granitowe, obok tych wykonanych z konglomeratu lub marmuru, należą do najchętniej wybieranych powierzchni roboczych w kuchni. Estetyczne i trwałe, zjednały sobie przychylność miłośników ponadczasowego wykończenia. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na tę grupę wyrobów? Czym się one wyróżniają i jakie są ich największe zalety? Dowiesz się z tego poradnika.

Piękny wygląd

Estetyka to zdecydowanie coś, co wynosi granit na podium w kategorii stylowych blatów. Elegancka połyskująca powierzchnia (chociaż można zdecydować się tez na wersję matową lub półmatową), w połączeniu z wyrazistym różnokolorowym żyłkowaniem, daje fantastyczny rezultat. Zwłaszcza jeśli szlifowane odbywa się aż do uzyskania pożądanego połysku, jak ma to miejsce w Zakładzie Kamieniarskim Stanisława Guzika.

Trudno o bardziej ekskluzywny efekt – konkurencją może być w zasadzie jedynie naturalny marmur.

Trwałość i odporność na wiele czynników

Kolejną bardzo istotną zaletą blatów z granitu jest ich trwałość i wytrzymałość w kontakcie z różnymi czynnikami.

Blaty granitowe są:

  • odpowiednio twarde,
  • odporne na wysokie temperatury,
  • odporne na wilgoć i kwasy,
  • wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, ścieranie).

W uzyskaniu tych właściwości pomagają sprawdzone techniki obróbki kamienia. Dzięki temu można uzyskać wyroby o niezwykłej trwałości, które będą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Łatwe w utrzymaniu czystości

Jeśli chodzi o łatwość utrzymania w czystości, blaty granitowe sprawdzą się o wiele lepiej niż na przykład ten sam typ wyrobu wykonany z marmuru. Ułatwia to utrzymywanie codziennej higieny w domu.

Polerowany kamień granitowy jest bardzo łatwy w czyszczeniu ze względu na fakt, że ma jednorodną strukturę. Zabrudzenia gromadzą się zatem na powierzchni, a nie przenikają w głąb.

Poza tym taki blat nie przyswaja pigmentów pochodzących z żywności, na przykład z bardzo farbujących buraków. Oczywiście, czasem trzeba nieco dłużej pocierać szmatką, ale plama na pewno zejdzie. W przypadku niektórych marmurów istnieje natomiast ryzyko trwałego odbarwienia.

Uniwersalność i ponadczasowość

Dość ważnym wyróżnikiem, który przemawia do wyobraźni wielu osób, jest fakt, że blaty granitowe sprawdzają się we wnętrzach o różnym stylu. Niezależnie od tego, czy kuchnia utrzymana jest w nowoczesnym klimacie, czy może bliżej jej do estetyki rustykalnej.

Na rynku występują dziś różne wybarwienia granitów, zatem każdy może wybrać wersję wprost idealną dla siebie i swoich pomieszczeń.

[avg] ([per]) [total] vote[s]