Pokój nastolatka to miejsce szczególne i powinno być urządzane z wyczuciem i rozwagą. Młodzi ludzie są bardzo często obciążeni nauką, potrzebują więc wygodnego i dobrze wyposażonego wnętrza, w którym mogą  odpoczywać, regenerując siły, a jednocześnie pracować ucząc się. Pamiętajmy, że pokój nastolatka to również często miejsce podejmowania gości. Jego wystrój powinien więc pasować do charakteru i upodobań naszego dziecka.

Czym się kierować przy wyborze mebli do pokoju nastolatka?

Urządzenie pokoju nastolatka to prawdziwe wyzwanie, ponieważ na bardzo ograniczonej przestrzeni musi się znaleźć wiele elementów, pozwalających na wypełnianie określonych funkcji, a jednocześnie estetycznych i trafiających w gust młodego człowieka. Najważniejsze będzie oczywiście wygodne miejsce umożliwiające spokojny sen i odpoczynek, ale potrzebna będzie również strefa, w której można ustawić sprzęt służący do rozrywki, a także miejsce na odrabianie lekcji, przechowywanie ubrań oraz różnych przedmiotów osobistych – podkreśla przedstawiciel Fabryki Mebli Meblar, która wytwarza m.in. meble młodzieżowe.

Meble do pokoju zajmowanego przez nastolatka mogą być utrzymane w różnej kolorystyce, jednak najlepiej, gdy będą stosunkowo jasne, albo będą stanowić mieszankę barw ciemnych i jasnych. Takie kolory zapewniają lepsze doświetlenie wnętrza i sprzyjają utrzymaniu dobrego nastroju. Jasne barwy wpisują się także lepiej w dominujące obecnie trendy.

Młodzi ludzie najczęściej bardzo sobie cenią oszczędną stylistykę i prostotę, warto więc szukać mebli, które nie będą zbyt intensywnie zdobione. Nastolatki nie są też często zbyt uważne, meble wybierane do należącego do nich pokoju powinny się również odznaczać dużą wytrzymałością i solidnością.

Warto pamiętać o tym, że nastolatki cechują się dużym poczuciem niezależności i bardzo sobie cenią możliwość decydowania o sobie. Dobrym pomysłem będzie więc uzyskanie pełnej akceptacji dla wszystkich naszych propozycji.

Niezbędne elementy umeblowania pokoju nastolatka

Łóżko do pokoju nastolatka to przede wszystkim wygodny i zapewniający zdrowy sen materac. Ważna jest jednak również praktyczność. Dobrze, jeśli miejsce pod łóżkiem będzie wypełnione pojemnymi szufladami i schowkami. Choć liczenie na to, że nastolatek każdego dnia będzie tam chował pościel, jest myśleniem życzeniowym, to takie miejsce z pewnością przyda się do przechowywania sprzętu sportowego czy innych użytecznych dla młodego człowieka przedmiotów. Jeśli w pokoju, do którego wybieramy komplet mebli młodzieżowych jest wystarczająca ilość miejsca, dobrym pomysłem będzie również nocna szafka, gdzie można położyć smartfon, ustawić nocną lampkę czy umieścić tablet.

Ponieważ łóżko to nie tylko miejsce do snu, ale często również przestrzeń w której nastolatek spędza czas w ciągu dnia ucząc się lub odpoczywając, można w pobliżu ustawić szafkę z miejscem na rzeczy, które warto mieć pod ręką.

Bardzo ważnym elementem wystroju jest też odpowiednie biurko do nauki. Trzeba pamiętać, że powinno ono mieć rozmiar umożliwiający pomieszczenie na blacie monitora komputerowego czy laptopa. Dobrze, jeśli będą w nim pojemne szuflady lub zamykana na drzwiczki szafka.

Niezbędna w pokoju każdego nastolatka będzie również pojemna szafa. Nastolatki zwykle przywiązują wagę do swego wyglądu i zwykle wolą mieć możliwie przestronną garderobę. Ważne będą oczywiście również wygodne i duże szuflady. Jeśli pokój nie jest zbyt obszerny, można zdecydować się na szafę, w której część zajmą właśnie one. W przeciwnym razie lepiej zdecydować się na oddzielną komodę do przechowywania ubrań i bielizny. To dobry pomysł także dlatego, że można na niej ustawić np. telewizor, do którego jest podłączona konsola.

Choć nastolatki zwykle wolą zamykane szafki, to warto pamiętać o tym, że w pokoju przyda się też nieco odkrytych półek, gdzie można pomieścić potrzebne książki czy choćby kolekcję gier.

Rate this post