Pokoje dziecięce to specyficzne wnętrza, do których należy podejść zarówno funkcjonalnie, estetycznie jak i pamiętając o przytulności. Dekorowanie ich wnętrz nie należy do najłatwiejszych zadań. Trendy przecież się zmieniają, a dzieci rosną i to, co pasuje do nich dzisiaj, za dwa lata może być już nieaktualne. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam, o czym należy pamiętać, aranżując wystrój sypialni Waszych pociech.

O ile salon czy sypialnia dla wprawionych architektów wnętrz nie będą stanowiły problemu, o tyle stworzenie perfekcyjnego pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych specjalistów. Dziecko to nietypowy lokator, który zwraca uwagę nawet na najmniejsze elementy swojego pokoju. Warto pamiętać, że jego przestrzeń powinna zakładać istnienie zarówno strefy do zabawy, nauki, jak i odpoczynku.

W jaki sposób jednak ogarnąć aranżację wnętrza pokoju dziecięcego? O czym należy pamiętać? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć wraz z dekoratorem z trójmiejskiego Studio Loko.

2.jpg

Dekoracje wnętrz dziecięcych: podział na strefy

W kontekście tworzenia pokoju dla dziecka, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że będzie on spełniał różne funkcje. Dlatego też należy postawić szczególny nacisk na rozsądne rozgospodarowanie przestrzeni. W sypialni naszej pociechy powinna znaleźć się trzy główne strefy:

  • strefa nauki – w niej znajdą się półki na książki i pomoce naukowe, biurko, tablica, a także odpowiednio zoptymalizowana lampka, która nie pozwoli na to, aby wzrok dziecka uległ zepsuciu. W strefie nauki warto stawiać na komfort i ergonomię. W cenie będą tu wygodne fotele obrotowe oraz dobrane wysokościowo i dające się modelować biurka. Strefę nauki warto zorganizować przy oknie, by dziecko mogło korzystać ze światła dziennego.
  • strefa zabawy – aranżując pokój dziecięcy, nie można jej pominąć. To tutaj nasza pociecha będzie się relaksowała po przedszkolu czy szkole. Tutaj też zaprosi swoich kolegów i koleżanki. W strefie zabawy powinny znaleźć się: mały stolik do kolorowania i zabawy plasteliną, miękki, wygodny do siedzenia dywan (który dodatkowo będzie antyalergiczny i antypoślizgowy), bezpieczne pufy oraz półki i kosze na zabawki.
  • strefa odpoczynku – powinna być najbardziej zaciszna ze wszystkich. Składa się na nią łóżko oraz wszelkie dodatki wokół niego – takie jak stolik nocny czy też lampka. W strefie odpoczynku warto zadbać o obecność przyciemnianych lamp oraz baldachimu nad łóżkiem czy tez zasłon.

Dekoracje wnętrz dziecięcych: jaka kolorystyka?

Mówi się, że kolorystyka pokoju dziecięcego zależy od jego wieku oraz płci. Niektórzy psychologowie zalecają w pierwszych tygodniach życia dziecka malowanie pokoiku na czarno-biało w wymyślne wzory geometryczne. Ma to podobno stymulować wyobraźnię. Nie każdego jednak stać na to, by zmieniać kolor ścian co kilka miesięcy. Jest to dodatkowo zajęcie bardzo czasochłonne.

Kolorystyka wnętrza sypialni dziecka powinna być delikatna, łagodna i spokojna. Często rodzice decydują się na dopasowanie barw ścian, mebli i ozdób do płci pociechy. Wówczas pokoiki chłopięce przyjmują barwy niebiesko-błękitne, a dziewczęce – różowe.