Rosnące ceny mediów zachęcają do oszczędności, ale też poszukiwania alternatywnych źródeł energii i wody dla gospodarstw domowych. Coraz więcej Polaków inwestuje chociażby w panele fotowoltaiczne czy systemy wentylacji z odzyskiem ciepła. Kolejnym sposobem na redukcję kosztów utrzymania domu jest zbieranie wody deszczowej i wykorzystanie jej do celów gospodarczych.

Zbiorniki na wodę deszczową

Chociaż zbieranie wody opadowej nie jest nowym pomysłem, nigdy wcześniej nie było tak łatwe i efektywne. Podstawiane pod rynny beczki i wiadra zostały zastąpione profesjonalnymi zbiornikami naziemnymi z osprzętem ułatwiającym pobieranie nagromadzonej wody. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są zakopywane zbiorniki na wodę deszczową o bardzo dużych pojemnościach. Gromadzenie znacznych ilości deszczówki pozwala na wykorzystanie jej w domowej sieci wodno-kanalizacyjnej, np. do spłukiwania wody w toalecie.

Woda deszczowa nie nadaje się do picia ani przygotowywania posiłków, za to można używać jej do sprzątania, prania, mycia samochodu i oczywiście podlewania roślin. Wykorzystanie deszczówki do spłukiwania toalet czy zasilania pralki wymaga wykonania odrębnej instalacji wodnej, ale jest ze wszech miar opłacalne i nie chodzi tylko o mniejsze rachunki za wodę. Miękka deszczówka jest bezpieczniejsza dla urządzeń AGD, nie powoduje tak szybkiego osadzania się kamienia. Decyzję o wykonaniu takiej instalacji dla budynku najlepiej przemyśleć jeszcze na etapie budowy domu – podpowiada ekspert z biura projektów Aqua Projekt we Wrocławiu.

Zbiorniki nie tylko na deszczówkę

Bezodpływowe zbiorniki na wodę deszczową produkowane są w szerokim zakresie pojemności z lekkich, ale bardzo trwałych materiałów. Przystępne ceny i łatwy montaż w połączeniu z dużą wytrzymałością sprawiły, że szybko znalazło się dla nich jeszcze jedno zastosowanie. Te same zbiorniki, w których magazynuje się wodę deszczową, mogą zostać wykorzystane w funkcji szamba – pod warunkiem właściwego dopasowania do warunków gruntowych panujących na danej działce oraz ilości ścieków wytwarzanych w gospodarstwie domowym.

Zakopywane zbiorniki z polietylenu lub innych wytrzymałych tworzyw stanowią też podstawę budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Instalacje wodno-kanalizacyjne tego typu są w stanie z powodzeniem obsłużyć nawet obiekty noclegowe, które znajdują się poza zasięgiem miejskiej sieci kanalizacyjnej. Budowa przydomowej oczyszczalni jest bardzo dobrą alternatywą dla szamba przede wszystkim ze względu na znacznie łatwiejszą i tańszą eksploatację.

Rate this post