W zależności od tego, czy chcemy wytyczyć granice pomiędzy zielenią w naszym ogrodzie, czy też go otoczyć lub po prostu przyozdobić, możemy do tego celu użyć kołków, palisad albo rollborderów.

Rollbordery

Rollbordery wykonane są z drewna i przypominają przepołowione kołki połączone ze sobą w taki sposób, że można je zwijać w rolki lub układać w linie o różnych kształtach. Są one tańsze od palisad i łatwiejsze w „zamontowaniu”. Mogą pełnić rolę płotku lub np. oddzielać jedne klomby od drugich. Najczęściej spotykamy rollbordrey w kolorze naturalnego drewna lub zielone. Zarówno jedne, jak i drugie doskonale komponują się z roślinnością w każdym ogrodzie. Dodatkowo należy pamiętać, żeby je zaimpregnować środkami chroniącymi drewno przed pleśnią i sinicą.

Palisady

Kołki palisadowe świetnie nadają się do oddzielenia ścieżki od roślinności w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, żeby nie były zbyt wysokie, bo będą niefunkcjonalne, a nawet niebezpieczne, gdyż spowodują niebezpieczeństwo potknięcia. Najlepiej więc żeby były tej samej wysokości co ścieżka.

Palisada wcale nie musi rzucać się w oczy, ale jedynie stanowić delikatne wykończenie, dlatego może być w tym samym kolorze, co chodnik.

Jeśli chcemy, żeby kolor naszej palisady pasował do ogrodu i znajdującej się w nim roślinności, wówczas warto wybrać palisadę w kolorze jasnego drewna lub rudobrązowym, bo naturalne kolory pasują do wszystkiego.

Do zabezpieczenia klombów wybierajmy wyższe palisady, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nie dostaną się tam dzieci lub zwierzęta domowe. Ponadto uzyskamy też piękny, estetyczny efekt.

Kołki palisadowe mogą być wykonane z drewna lub z betonu. Te pierwsze są lżejsze i lepiej komponują się z naturalna roślinnością, a te drugie (mimo swojej wagi) są dostępne w wielu kolorach i są trwalsze. Poza tym dają więcej możliwości podczas tworzenia palisad ze względu na wielość ich kształtów, wielkości i wysokości. Jednak zarówno jedne, jak i drugie stanowią świetne wykończenie ogrodu.