Kosiarki bijakowe wykorzystywane są przede wszystkim do mulczowania, czyli usuwania pozostałych na polach, łąkach lub nieużytkach roślin. Należą one do grupy kosiarek rotacyjnych i znacząco ułatwiają utrzymanie porządku w gospodarstwie oraz podstawowe prace polowe. Dzięki wysokiej jakości kosiarkom bijakowym możliwe jest także usuwanie roślin np. porastających przydrożne rowy, tory kolejowe oraz okolice cieków wodnych.

Kosiarki bijakowe – podstawowe informacje

Kosiarki bijakowe to wyjątkowo funkcjonalny i niezbędny w gospodarstwie rolnym sprzęt, dzięki któremu możliwe jest koszenie nieużytków, pól i łąk, usuwanie pozostałych po zbiorach resztek roślin, koszenie resztek trawy na pastwiskach oraz mulczowanie, czyli naturalne nawożenie podłoża rozdrobnionymi roślinami. Kosiarki bijakowe znajdują zastosowanie nie tylko w pracach rolnych, ale także typowo komunalnych, bo pozwalają pozbyć się trawy i innej roślinności, która porasta obszar torowisk, dróg, rowów melioracyjnych czy terenów zielonych o różnym przeznaczeniu.

Kosiarki bijakowe to wyjątkowo przydatny i użyteczny sprzęt, bez którego praca na roli nie jest łatwa. Koszenie pastwisk, sprzątanie terenów uprawnych oraz nieużytków wymaga zastosowania profesjonalnych maszyn rolniczych, które cechują się dużą wydajnością i są w stanie sobie poradzić z usunięciem oraz rozdrobnieniem także roślin o grubych lub twardych łodygach. Kosiarka bijakowa to jeden z typów kosiarki rotacyjnej, jednak w tym przypadku nie mamy do czynienia ze zwykłymi nożami tnącymi, ale bijakami, które rozdrabniają rośliny – wyjaśnia ekspert z firmy POWERFARM.

Rodzaje kosiarek bijakowych i ich zastosowanie

Kosiarki bijakowe możemy podzielić na kilka typów, a każdy z nich cechuje się inną funkcjonalnością oraz zastosowaniem. Wyróżniamy, m.in.:

  • kosiarki bijakowe o uniwersalnym zastosowaniu – sprawdzają się zarówno podczas prac polowych, jak i prac mających na celu utrzymanie porządku w terenach pozarolniczych np. przy drogach, torach, rzekach i zbiornikach wodnych, a także na terenach zielonych, na których budowana jest np. infrastruktura sportowa;
  • rozdrabniacze polowe – służą w celu mulczowania pozostałych na terenach rolniczych roślin, które stają się naturalnym nawozem; mogą być także stosowane podczas koszenia porośniętych roślinami o grubych łodygach nieużytków;
  • kosiarki bijakowe boczne – okazują się niezastąpione podczas koszenia brzegów, skarp, rowów oraz innych powierzchni o nawet sporym nachyleniu, na których nie może zostać zastosowana np. kosiarka bijakowa uniwersalna lub kosiarka rotacyjna.
[avg] ([per]) [total] vote[s]