Kamień naturalny to materiał cieszący się obecnie bardzo dużą popularnością w branży budowlanej oraz wykończeniowej. Wykorzystuje się go między innymi do wykonywania ogrodzeń, ścieżek oraz dekorowania nawierzchni wewnątrz domu. Zanim jednak kamień zostanie użyty, niejednokrotnie konieczne jest jego odpowiednie przycięcie. Stąd mówimy o kamieniu ciętym. Jakie są jego rodzaje oraz zastosowania?

Kamień jednostronnie cięty

Zgodnie z nazwą kamień tego rodzaju jest przycinany po jednej stronie w celu uzyskania pojedynczej, gładkiej płaszczyzny.

Dzięki temu uzyskujemy materiał, który łatwo zamontować na pionowych powierzchniach – wyjaśnia przedstawiciel kopalni łupka szarogłazowego JenkówPozostałe krawędzie kamienia pozostają nienaruszone, układają się w nieregularny sposób. Kamień jednostronnie cięty używany jest zazwyczaj przy wykańczaniu cokołów budynków, przy budowie murów warstwowych i oporowych, kominków oraz grilli i innych elementów architektury ogrodowej, takich jak altany, oczka wodne…

Kamień czterostronnie cięty

Wykonywany jest poprzez wykonanie czterech cięć pod kątem prostym. W ten sposób otrzymuje się materiał w formie płyt, stanowiących doskonałą alternatywę dla płytek ceramicznych i elewacyjnych oraz kostki brukowej. Dzięki prostym krawędziom płytki są bardzo łatwe w układaniu. Zazwyczaj łączy się ze sobą elementy o takich samym rozmiarach, choć ciekawy efekt estetyczny może dać również stworzenie mozaiki płytek niejednakowych. Kamień czterostronnie cięty wykorzystuje się między innymi do:

  • Brukowania parkingów
  • Wykładania chodników
  • Kształtowania tras spacerowych
  • Wykańczania elementów wnętrz oraz architektury ogrodowej, takich jak kominki, grille altany, podmurówki

W zależności od przeznaczenia wyróżnia się kamień czterostronnie cięty ścieżkowy i elewacyjny – oba rodzaje dostępne są w ofercie kopalni Jenków, różnią się między sobą rozpiętością wymiarów.

Kamień EKO

To najciekawszy ze wszystkich rodzajów kamienia ciętego. Jego wyjątkowość wynika z tego, że tylko niektóre jego krawędzie są cięte – pozostałe są łupane, dzięki czemu zachowują nieregularną linię. Powierzchnie wykonane przy jego pomocy nabierają niepowtarzalnego charakteru. Kamień EKO może być stosowany do zdobienia murów, elewacji, ogrodzeń, tarasów, kominków oraz architektury ogrodowej.

Oflisy

Oflisami nazywamy produkty uboczne produkcji innych rodzajów kamienia. Są to elementy o różnorodnych kształtach i nieokreślonych żadnym standardem wymiarach. Używa się go m.in. do wyklejania murów, kominków, ścian oraz do dekoracji skalniaków oraz oczek wodnych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]