Jeśli mamy zapał do prac ogrodowych, nie chcemy wydawać pieniędzy na specjalistę, możemy spróbować zmierzyć się z projektem ogrodu samodzielnie. Nie jest to zadanie łatwe, będzie wymagało pewnej wiedzy i zapału, ale poniższy artykuł może nam pomóc nie popełnić podstawowych błędów przy samodzielnym zagospodarowaniu ogrodu. Dobry projekt da nam satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, a także pomoże uniknąć nieładu na działce oraz przypadkowości nasadzeń.

Mapa ogrodu

Jeśli nie mamy mapy zasadniczej, możemy sami stworzyć sobie plan ogrodu. Wystarczy tylko wykonać dokładne pomiary wszystkich elementów znajdujących się na naszej działce. Najlepszą skalą do naszej pracy będzie skala 1:100. W takiej skali projekt jest najbardziej czytelny i najprostszy w wykonaniu.

Podział ogrodu

Następnym krokiem po sporządzeniu planu jest ustalenie, co będzie się działo w naszym ogrodzie. Najlepiej ustalić, gdzie chcemy mieć takie strefy jak reprezentacyjna, rekreacyjna, gospodarcza itp. Musimy te decyzje bardzo dokładnie przemyśleć, żeby na przykład nie ulokować hamaka przy śmietniku lub kompostowniku sąsiadów. Jeśli chcemy się od nich odgrodzić, musimy od razu pomyśleć o jakiejś formie bariery, może to być na przykład żywopłot.

Dobór roślin

Najprzyjemniejszą częścią pracy jest dobór roślin do naszego ogrodu. Starajmy się tu zachować rozsądek i nie sadzić wszystkiego, co nam się po prostu podoba. Większość roślin pięknie kwitnących jest zwykle wymagająca i potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Przeanalizujmy więc najpierw ich wymagania siedliskowe i pielęgnacyjne, zanim się na jakąś zdecydujemy. Pamiętać należy także o tym, że mała roślinka może z czasem osiągnąć dużo większe rozmiary i zakłócać wzrost innych roślin albo po prostu zająć zbyt dużo miejsca w ogrodzie. Przy wyborze roślin drzewiastych należy wiedzieć, że po 10 latach nie będziemy mogli usunąć ich bez pozwolenia. Nie dotyczy to tylko drzew owocowych.

Reszta zależy już właściwie tylko od naszej pomysłowości. Własny projekt wymaga czasu i cierpliwości, ale da nam na pewno większą satysfakcję niż ten wykonany przez specjalistę.

[avg] ([per]) [total] vote[s]