Jeżeli chcemy cieszyć się wiosną z zadbanego i ładnego trawnika, powinniśmy wcześniej pomyśleć o przygotowaniu odpowiedniego podłoża. Prawidłowo przygotowana gleba to już połowa sukcesu, a przecież trawnik jest ozdobą prawie każdego ogródka, każdego parku i boiska.

Jakość gleby

Zanim zaczniemy siać trawę, zadbajmy o glebę w naszym ogrodzie lub podwórzu. Pierwszą czynnością, jaką wykonamy, będzie przekopanie ziemi. Powinniśmy to zrobić na głębokość około 20-25 centymetrów. Możemy to zrobić ręcznie lub z pomocą takich urządzeń jak np. glebogryzarka (nie musimy od razu decydować się na jej zakup, koszt takiego sprzętu to około 2000-3000 złotych, możemy ją wypożyczyć, za dobę użytkowania glebogryzarki zapłacimy około 100-200 złotych).

Po przekopaniu ziemi przyjrzyjmy się jak prezentuje się jej jakość. Jeśli gleba jest zbyt wilgotna, wówczas rozważmy, czy nie potrzebujemy zainstalować odpowiedni system odwadniania gleby. W tym celu skonsultujmy się ze specjalistami. Jeśli zaś ziemia jest zbyt sucha i lekka, wymieszajmy ją z kompostem. Natomiast dobrą radą na ulepszenie ziemi zbyt ciężkiej jest wymieszanie jej w odpowiednich proporcjach z piaskiem gruboziarnistym.

Jeśli na powierzchni gleby zauważymy jakieś chwasty, powinniśmy je od razu usuwać, aby nie rozprzestrzeniały się one dalej.

Po rozkopaniu gleby należy przez kilka tygodni (2-5 tygodni) nic na niej nie siać. Przez ten czas dajemy jej możliwość osiąść, a my mamy czas na wybór odpowiedniego trawnika.

Jak przygotować ziemię do zasiewu trawnika?

Przez kilka tygodni, gdy ziemia osiada, musimy zadbać, aby nie rosły na mniej żadne chwasty. Gdy już planujemy zacząć sianie, wyrównajmy jeszcze powierzchnie ziemi i dokładnie ją ugniećmy (polecamy użycie wału).

Następnie na odpowiednio przygotowanej, użyźnionej glebie możemy zasiać wybrany gatunek trawy.