Popularność tej rośliny wśród kwiatów doniczkowych jest zawsze duża i nigdy nie przemija. Jest to roślina o wyjątkowych zaletach. Ma zdrowy wygląd, jest wytrzymała na suche powietrze. Roślina ta toleruje krótkotrwałe przesuszenie podłoża i można ją postawić w miejscu zacienionym. Jest to roślina spokrewniona z anturium, filodendronem i skrzydłokwiatem. Ojczyzną tej rośliny są suche obszary Afryki wschodniej. W mieszkaniu hoduje się zamiokulkas zamiolistny. Jest to wiecznie zielona bylina z grubym podziemnym kłączem. Na mięsistych, rozdętych u nasady ogonkach wyrastają pierzaste liście. Liście osiągają od 60 do 80 centymetrów wysokości.

Stanowisko uprawy

Najlepsza temperatura przy uprawie tej rośliny to pokojowe 18-20°C, a nawet wyższa do 25°C . Zimą nie powinna spaść poniżej 15°C . Zamiokulkas wymaga światła rozproszonego. Dobrze rośnie w miejscu jasnym do półcienistego. Bezpośrednie promieniowanie słoneczne powoduje powstawanie brązowych plam na liściach.

Podlewanie

Podstawowym warunkiem powodzenia uprawy tej rośliny jest stale lekko wilgotne podłoże. Roślinę podlewa się tylko od góry, a nie przez podsiąkanie na podstawce. Zimą w niższych temperaturach podlewanie ograniczamy. Przy nadmiarze wody w podłożu gniją mięsiste korzenie oraz kłącza, roślina gubi liście i zamiera.

Zraszanie

Dobrze rośnie w powietrzu wilgotnym, chociaż suche powietrze też tej roślinie nie szkodzi. Zraszanie nie jest konieczne. Liście od czasu do czasu można spryskać miękką wodą.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dużym udziałem torfu wysokiego.

Nawożenie

Od lutego do sierpnia, raz na cztery tygodnie podlewamy płynną mieszanką nawozów mineralnych (połową zalecanej dawki). W pozostałych miesiącach podlewamy raz na osiem tygodni.

Przesadzanie

Młodą roślinę przesadzamy co roku wiosną, starszą co dwa – trzy lata. Podczas przesadzania należy uważać na kruche korzenie oraz nie należy kaleczyć kłącza.

Rozmnażanie

Zamiokulkas rozmnażamy z sadzonek liściowych lub przez podział dużych roślin.

Choroby i szkodniki

Jest to roślina rzadko atakowana przez szkodniki. Choroby nie występują.