Trawnik odgrywa istotną rolę w każdym ogrodzie. Nie tylko zdobi posiadłość, ale też pochłania zanieczyszczenia i tłumi hałasy, tworząc przyjazny mikroklimat i miejsce idealne do zabaw, spotkań i spacerów. Aby uzyskać piękny i zdrowy trawnik, coraz częściej rezygnujemy z samodzielnego wysiewu na rzecz trawy z rolki. Z czego wynika rosnąca popularność tego rozwiązania?

Oszczędność czasu

W XXI wieku czas to największy skarb. Nieustannie odczuwamy jego niedostatek, dlatego tak ważne jest poszukiwanie wygodnych, gotowych rozwiązań, które nie będą wymagały dużych nakładów pracy. Oszczędność czasu to bez wątpienia największa zaleta trawy z rolki. Zamiast bowiem samodzielnie dobierać odpowiednie gatunki nasion, sadzić je i pielęgnować w najważniejszym okresie wzrostu, co wymaga nie tylko czasu, ale i specjalistycznej wiedzy, otrzymujemy już wysiany i zadbany trawnik, wypielęgnowany przez ekspertów, który od razu po założeniu w ogrodzie – bez względu na porę roku – cieszy oko soczystą zielenią. Dla porównania decydując się na samodzielny wysiew, na podobny efekt musielibyśmy czekać wiele miesięcy, przeważnie aż do następnego sezonu.

Wiele zastosowań

Ważnym atutem trawy z rolki jest jej uniwersalny charakter. Ze względu na staranny dobór wysokogatunkowych nasion, otrzymane mieszanki są odporne na choroby i czynniki atmosferyczne. Nadają się więc do zakładania niezależnie od pory roku i w różnych warunkach klimatycznych oraz glebowych. Co więcej, decydując się na trawę z rolki możemy wybrać mieszankę najbardziej odpowiadającą naszym preferencjom co do przeznaczenia trawnika, a więc np. do celów sportowych, uniwersalnych, a nawet na trudne i zdegradowane tereny. Trawnik z rolki może być przy tym założony zarówno na obszarze płaskim, jak i na trenie o znacznym nachyleniu, np. na skarpach czy nasypach.

Doskonała jakość

Idealny trawnik powinien zachwycać bujnymi, zdrowymi źdźbłami, które będą efektownie się prezentowały niezależnie od intensywności użytkowania trawy i warunków klimatycznych. Trawniki z rolki tworzone na bazie starannie wyselekcjonowanych mieszanek nasion – jak to jest np. w przypadku firmy Xero Flor specjalizującej się w produkcji trawników z rolki i zielonych dachów – są odporne na szkodliwe działanie wiatru, promieniowania słonecznego, zmiennych temperatur i innych czynników atmosferycznych oraz chorobotwórczych, a do tego pozbawione są nieestetycznych chwastów i mchów. Natychmiast po założeniu takiego trawnika można więc cieszyć się przyjemną dla oka zielenią.

[avg] ([per]) [total] vote[s]