Trawnik jest wizytówką ogrodu. Zdania na temat rodzaju zastosowanej trawy są podzielone: jedni są zwolennikami trawy sianej, inni rolowanej. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Postaramy się przybliżyć temat darni rozwijanej, która zyskuje coraz większą popularność w ogrodach.

Gęsta trawa w jeden dzień

Główną zaletą zastosowania trawy z rolki jest możliwość uzyskania pięknego trawnika nawet w jeden dzień, w przeciwieństwie do tradycyjnie sianej trawy, na którą czeka się dość długo, a gdy już wzejdzie, to pędy są bardzo słabe i wiotkie. Trzeba na nie szczególnie uważać.

Nie można zapominać o tym, że trawnik z rolki to również żywe rośliny i wymaga właściwego traktowania i pielęgnacji, a przede wszystkim odpowiedniego przygotowania podłoża. Warto przed położeniem darni spulchnić glebę, dzięki czemu korzenie łatwiej w nią wrosną.

Najlepszą porą na rozłożenie darni jest jesień lub wiosna, ze względu na dobrą pogodę, sprzyjającą zachowaniu wilgoci w glebie.

Sprawdzeni producenci trawników oferują darnie o silnym, nieuszkodzonym systemie korzeniowym. Zastosowane mieszanki trawowe zapewniają gęstą, dobrze rozrośniętą darń. Nie powinniśmy kierować się oszczędnościami. Nasz wybór trawnika powinien uwzględniać ryzyko występowania chwastów oraz efekt cienkiej i połamanej trawy.

Sposób rozwijania trawy

Rozłożenia trawnika można dokonać samemu, chyba że powierzchnia jest bardzo duża, warto wtedy skorzystać z pomocy wykwalifikowanej ekipy, która to zrobi sprawnie i szybko. Nie można zbyt długo czekać na rozwinięcie przywiezionej darni, aby nie uległa ona zniszczeniu i przesuszeniu.

Gotową darń układa się obok siebie w naturalnej linii prostej danego terenu, np. wzdłuż głównej alei, zwracając uwagę na to, aby łączenia sąsiadujących pasów nie nachodziły na siebie. Należy pamiętać o zachowaniu jednego kierunku rozkładania.

Po rozłożeniu trawy wałuje się ją, aby dobrze przyległa do podłoża. Następnie należy ją obficie podlać i nie zapominać o nawadnianiu przez kolejne dni, najlepiej w sposób automatyczny, który jest najkorzystniejszy dla roślin. Przy dobrych warunkach trawa zakorzeni się w ciągu tygodnia. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się tak samo jak w przypadku trawy sianej tradycyjnie.

Rate this post