Letnie upały zachęcają do relaksu w wodzie, jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na częste wypady nad jezioro. Ogród z basenem w Polsce wciąż należy do rzadko spotykanego luksusu co nie oznacza, że musimy rezygnować z tej przyjemności. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup rozkładanego basenu ogrodowego.

Przenośne baseny do ogrodów nie są wynalazkiem ostatnich lat, choć faktycznie, ich popularność wyraźnie wzrasta od kilku sezonów – opowiada nasz rozmówca z firmy Pool & Graden Party. Najbardziej znany rodzaj basenu przenośnego to niewielki zbiornik dmuchany, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci. Ciekawą alternatywą są większe i bardziej trwałe baseny rozporowe i baseny na stelażu. Przyjrzyjmy się bliżej wadom i zaletom każdego z nich.

Dmuchane baseny ogrodowe

Basen dmuchany zdaje się być najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, stanowi z reguły wydatek rzędu maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Taki basen łatwo rozłożyć i czyścić. Współczesne baseny dmuchane charakteryzują się ciekawym designem, często są bardzo kolorowe i wielokształtne. Zbudowane są z wielu elementów, pełniących nie tylko funkcje estetyczne, ale też praktyczne, takie jak np. zjeżdżalnie czy osłony przed nadmiernie przypiekającym słońcem.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przeznaczone są do użytkowania przede wszystkim przez dzieci, co można zaliczyć zarówno wad, jak i zalet takiego rozwiązania. Charakteryzują się zazwyczaj niewielkim rozmiarem, co z jednej strony ułatwia zachowanie bezpieczeństwa dzieci, ale też sprawia, że są mniej komfortowe dla dorosłych. Dmuchane baseny są też niestety mało trwałe.

Rozporowe baseny ogrodowe

Basen rozporowy jest miękki i bezpieczny w użytkowaniu podobnie jak jego dmuchany poprzednik, jednak osiąga większe rozmiary i charakteryzuje się lepszą trwałością, dzięki czemu posłuży nam przez kilka sezonów. Kołnierz wypełnia powietrze, jednak sztywny materiał PCV sprawia, że przebywający w basenie mogą swobodnie opierać się o ściany. Taki basen może być z powodzeniem wykorzystywany przez starsze dzieci i całe rodziny. Wysokość ścian  regulowana jest przez ilość wody wypełniającej basen, innymi słowy użytkownik sam decyduje o pożądanej głębokości.

Wadą takie go rozwiązania w stosunku do basenów dmuchanych jest konieczność dbania o czystość dużej ilości znajdującej się w nim wody. Właścicielom basenów rozporowych zaleca się stosowanie filtrów lub osłon zabezpieczających wodę między kolejnymi użyciami – mówi ekspert z Pool & Garden Party.

Baseny ogrodowe na stelażu

To zdecydowanie najsolidniejsze baseny przenośne. Basen na stelażu rozmiarem może dorównywać regularnym basenom ziemnym, a zatem może z niego korzystać kilka do kilkunastu osób jednocześnie. Dzięki wzmocnionej, stabilnej konstrukcji wytrzymuje napór bardzo dużej ilości wody. Zazwyczaj baseny na stelażu sprzedawane są w zestawach z filtrami wody i drabinkami ułatwiającymi wejście. Pod koniec sezonu, opróżniony i wyczyszczony basen można spokojnie złożyć i przechować do następnego lata.

Niewątpliwie, decydując się na bardzo duży basen musimy upewnić się, że dysponujemy dostatecznej wielkości działką. Konieczne będzie też filtrowanie stojącej w basenie wody.