Jedną z największych zalet ogrodów zimowych jest to, że mogą w nich rosnąć nawet najbardziej wymagające gatunki roślin tropikalnych, jak chociażby przepiękne storczyki. Prawidłowo przygotowany ogród sprawia, że nawet w deszczowy dzień można raczyć się urokiem roślinności i pogody. Oranżeria to piękny zielony ogród, którym można cieszyć się przez cały rok.

Od czego zacząć budowę ogrodu zimowego?

Ogród zimowy wygląda atrakcyjnie i niebanalnie, w dodatku podnosi wartość nieruchomości i stwarza cały szereg nowych perspektyw użytkowych. Oranżerię można przemienić w dodatkowe pomieszczenie mieszkalne lub wykorzystywać ją jedynie sezonowo do celów wypoczynkowych i rekreacyjnych. 

Budowa ogrodu zimowego bardzo często wymaga wcześniejszego uzyskania szeregu pozwoleń. Konstrukcje o powierzchni przekraczającej 25 metrów kwadratowych wymagają bowiem zgłoszenia do starostwa i uzyskania pozwolenia na budowę. Warto sprawdzić tę kwestię przed rozpoczęciem prac budowlanych, aby uniknąć nieprzyjemności – przypomina pracownik firmy Schwarz, specjalizującej się w produkcji okien i drzwi, a także wykonywaniu ogrodów zimowych i oranżerii.

Po uzyskaniu dokumentacji i wyborze ekipy budowlanej pora na kolejny krok. Wylanie fundamentów jest jednym z najważniejszych aspektów powstawania ogrodu zimowego. Tradycyjnym materiałem, wykorzystywanym podczas budowy, jest beton. Planując i wykonując fundamenty, trzeba pamiętać o tym, by posiadał wysoką wytrzymałość, a także izolację przeciw wilgoci i termiczną, co pozwoli ochronić dolne partie ogrodu przed pękaniem, przemarzaniem i skraplaniem pary wodnej.

Aspektem, o którym warto pamiętać podczas wylewania fundamentów, jest także to, że powinien wystawać on 15 cm ponad poziom gruntu. Pozwala to na skuteczne odprowadzanie wody z wnętrza konstrukcji. Ponadto chronione są zewnętrzne ściany ogrodu przed zabrudzeniem powodowanymi przez deszcz czy śnieg.

W przypadku dobudowywania ogrodu zimowego do istniejącego domu, pomiędzy fundamentami powinno wstawić się warstwę oddzielającą wykonaną  na przykład z płyt styropianowych. Pozwoli to na niedopuszczanie wilgoci do wnętrza domu i zatrzyma powstawanie zacieków oraz uszkodzeń mechanicznych tynku.

Oszklenie ogrodu zimowego – o czym pamiętać?

Do szklenia ogrodów zimowych wykorzystuje się szyby zespolone, zbudowane z dwóch tafli szkła, wypełnionych dodatkowo gazem szlachetnym. Podstawową właściwością, na którą należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru, jest współczynnik przenikania ciepła. Żeby wnętrze ogrodu zimowego nie przegrzewało się, szyby powinny być dodatkowo wyposażone w powłokę refleksyjną, która odbija promienie słoneczne.

Ciekawą alternatywą jest także szkło, barwione w masie typu antisol. Ochronę przed przegrzewaniem ogrodu latem zapewnią także osłony okienne. Najskuteczniejsze jest zastosowanie markiz rolowanych nad szklaną płaszczyzną dachu. Zwykłe osłony wewnętrzne dają znacznie mniejszy efekt ochrony cieplnej.

Rate this post