Podstawowym składnikiem każdego posiłku powinny być świeże warzywa lub owoce. Dziś postaramy się udzielić Państwu kulka cennych rad jak sprawić, aby w naszych ogródkach lub nawet na tarasach stworzyć ogródek warzywny od podstaw. Warzywa z samodzielnie wyhodowanego ogródka z pewnością mogę być nawet smaczniejsze i bardziej ekologiczne niż te kupione ze sklepu.

Od czego zacząć?

Na początku pragniemy zaznaczyć, że wyhodowanie podstawowych warzyw nie jest trudne, wymaga jedynie trochę pracy i pomysłu. Zastanówmy się nad dwiema rzeczami: jakie warzywa najbardziej lubimy my i nasi domownicy oraz w jakim okresie chcemy rozpocząć naszą hodowlę? To, w jakim czasie zaczniemy hodować warzywa jest bardzo istotne, ponieważ wiele roślin źle znosi niższe temperatury, jest jednak też kilka gatunków warzywnych, które są mrozoodporne.

Krótka charakterystyka wybranych warzyw

Takie warzywa jak: pomidory, dynie i papryki, a także kukurydza nie są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Jakiekolwiek duże wahania temperatury sprawiają, że od razu tracą one na jakości. Trochę odporniejsze od nich są m.in.: cebula, groszek, marchewka czy odmiany kapusty, jednak nie mogą być uprawiane przy bardzo niskich temperaturach. Do odmian warzyw mrozoodpornych należą jakie warzywa jak: szpinak, koper czy por.

Kilka słów o jakości gleby

Zanim rozpoczniemy sianie naszych warzyw powinniśmy sprawdzić jakość gleby w naszym ogródku, jeśli będzie ona bowiem złej jakości wówczas musimy najpierw popracować nad jej użyźnianiem. Idealne podłoże powinno mieć ph zbliżone do 6,5. Ziemia musi być żyzna oraz odpowiednio dobrze trzymać wilgoć, aby nasze warzywa nie uległy przesuszeniu. Aby poprawić jakość gleby, rozważmy zakup odpowiednich kompostów lub oborników.

Zaczynamy zasiew

Gdy zaczniemy przygotowywać się do zasiewu rozważmy, czy lepiej, aby nasz ogródek powstał z sadzonek, czy może wolimy rozpocząć prace od nasion. Sadzonki pozwolą nam krócej czekać na efekty prace, ale wyhodowanie warzyw z nasion może okazać się bardziej satysfakcjonujące, wszystkiego bowiem będziemy mogli doglądać sami. Pamiętajmy o właściwych odstępach między warzywami oraz o odpowiednim rozmieszczeniu ogródka ze względu na dobre nasłonecznienie.