Kwiaty doniczkowe wymagają pielęgnacji. Co zrobić, aby nie uschły i mogły się cieszyć długim życiem na twoim parapecie czy balkonie? Stosuj się do rad ekspertów.

Nawóz

W przypadku dobrej dbałości o rośliny doniczkowe liczy się nawożenie. Rośliny bardzo często chorują lub padają z niedoboru środków odżywczych. Zadbaj o mikroelementy i makroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju każdej rośliny. Pamiętaj o tym, że są różne rodzaje roślin. Każdy rodzaj ma inne preferencje (inne mają rośliny kwitnące, a jeszcze inne rośliny zielone). Nie dawaj roślinom tego, czego im nie trzeba dla rozwoju. Lepiej unikać nawozów długoterminowych. Jednak z drugiej strony istnieje ryzyko przenawożenia. Zapoznaj się dokładnie z instrukcją konkretnego nawozu, aby nie przesadzić. Najlepsze są tzw. nawozy płynne. Warto w nie inwestować.

Sadzenie

Warto coś wspomnieć o samym sadzeniu. Gleba musi być dobrze przygotowana. Jej jakość musi być nienaganna. Ten przymus dotyka zarówno kwiatów domowych jak i balkonowych. Stosuj odpowiednie preparaty w celu uniknięcia chorób doglebowych. Profilaktyka w przypadku roślin jest bardzo ważna. Przyczynia się nie tylko do uniknięcia niebezpiecznych chorób, ale także liści roślin wyglądają na bardziej zdrowe i naturalne. Zadbaj o wzrost roślin, uniknij grzybów. W tym celu inwestuj w glebę najlepszej jakości. Na tym nie wolno oszczędzać.

Co grozi kwiatom doniczkowym?

Lista schorzeń jakie mogą dopaść nasze rośliny jest bardzo długa. Ważne, aby leczenie stosować w początkowej fazie pojawienia się chorób bądź jeszcze przed zakażeniem. Najgroźniejszymi pasożytami są: mącznik szklarniowy, czerwce, wełnowce, mszyce. W przypadku nagromadzenia roślin zwiększa się wilgotność. Istnieje ryzyko pojawianie się szarej pleśni, która nie oszczędza żadnego z gatunków roślin. Kwiaty schną a pędy gniją. Niekiedy procesu choroby nie da się już odwrócić, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Pamiętaj, aby podczas podlewanie nie moczyć liści i nie zastawiać mokrych roślin na noc.