We współczesnych czasach coraz więcej mówi się o ekologii. Popularne są biopaliwa, ekotorby, ekoubrania czy sortowanie śmieci. Jeśli chcesz być modny musisz być eko. Ogród ekologiczny to rozwiązanie zgodne z naturą, a także oszczędne.

Oszczędność poprzez ekologię

Działania proekologiczne nie tylko przyczyniają się do poprawy zdrowia, ale także powodują mniejsze wydatki na przykład na energię. Mowa tu o panelach słonecznych, małej elektrowni wiatrowej czy pompach ciepła. To wszystko możesz mieć we własnym ogrodzie. Dbałość o środowisko naprawdę się opłaca.

Sortowanie

Zrezygnuj ze sztucznych nawozów. To pierwsza rzecz w drodze do ekologicznego stylu życia. Działaj naturalnie. Stwórz naturalny kompost z trawy oraz suchych liści. Na kompost doskonale nadają się także obierki, resztki jedzenia czy niepotrzebne części owoców lub warzyw. Jeżeli w twoim ogrodzie znajduje się dużo elementów takich jak zdrewniałe rośliny warto zainwestować w rozdrabniarkę. Utwórz własny materiał do ściółkowania dzięki jej pomocy.

Ogród ekologiczny: zalety

90% zanieczyszczeń pochodzi z tworzyw sztucznych i cementu budowlanego. Nienaturalność pociąga za sobą nietrwałość i trudność w utrzymaniu. Można jednak z tego zrezygnować i postawić na naturę. Materiały naturalne są najwłaściwsze w ogrodzie. Polecamy kamień, materiały z drewna egzotycznego, dąb. Materiały te są nie tylko naturalne, ale także trwałe i estetyczne. Wraz z czasem nabiorą uroku. Sztuczność prawie zawsze przegrywa z naturalnością.

Odłóż preparaty chemiczne

Preparaty chemiczne można śmiało zastąpić tymi naturalnego pochodzenia. W walce ze szkodnikami ogrodowymi warto jest stosować dostępne na rynku preparaty roślinne. Zastąp chemię wyciągiem z liści pomidora, wyciągiem z pokrzywy czy środkami feromonowymi.

Natura sama walczy

Pamiętaj, że sama natura prowadzi walkę z intruzami i zanieczyszczeniami. Jeśli by tego nie robiła nie przetrwała by tyle tysiącleci. Ona wie najlepiej jakie metody są skuteczne. Ingerencja człowieka bardzo często zamiast pomagać przeszkadza. Najlepsza metoda to być z naturą w jednej drużynie.