Czy idąc obok jakiegoś miejsca ogrodzonego żywopłotem, zostałeś kiedyś przez niego zaatakowany cierniem czy kolcem? Jeżeli tak, miałeś bliskie spotkanie z żywopłotem obronnym! Czymże on jest? Najkrócej mówiąc – ochroną. Otaczając działkę, uniemożliwia wejście na jej teren niepożądanym ludziom czy dużym zwierzętom. Co zrobić, aby uzyskać taką roślinną barierę utrudniającą przedarcie się? Dobierzmy odpowiednio rośliny oraz właściwie pielęgnujmy powstały z nich żywopłot obronny.

Kolczaste owoce

Czy zdajemy sobie sprawę, że nasz żywopłot obronny może dać nam nie tylko ochronę, ale i pożywienie? Chcemy się o tym przekonać? Posadźmy rośliny wyposażone równocześnie w jadalne owoce i kolce. Do takich gatunków należą przykładowo śliwy:

  • tarnina, długowieczne drzewko o niewielkiej wysokości, małych wymaganiach siedliskowych, za to mocno rozgałęzione i wyposażone przez Matkę Naturę w niezliczoną liczbę kolców oraz odporność na mróz, a także w pyszne, fioletowe śliwki
  • ałycza, roślina o umiarkowanych wymaganiach glebowych i wilgotnościowych, tworząca ze swoich licznych gałązek plątaninę nie do przebycia, przetykaną gdzieniegdzie śliweczką

Piękne i niebezpieczne

Patrząc na różę widzimy piękny kwiat. Mało kto zdaje sobie sprawę, że utworzony z jej krzewów żywopłot obronny będzie szybko rosnącą, pięknie pachnącą oraz przyjemną wizualnie barierą nie do pokonania. Dodatkowo krzewy dzikiej czy pomarszczonej róży są proste w uprawie, odporne na pogodę lub szkodniki oraz choroby.

Ładny żywopłot obronny uzyskamy również, sadząc  ostrokrzew Meserwy – zimozieloną roślinę o sztywnych, ostrych i kolczastych liściach. Dodatkowo, jego najpopularniejsze odmiany: Blue Angl’ i Blue Prince,s szybko rosną, są odporne na warunki pogodowe czy glebowe i doskonale znoszą formowanie.

Cierniste krzewy

Inne krzewy rosnąc, stają się zwartą plątaniną gałęzi i pędów, wyposażoną w ciernie lub kolce. Dzięki temu stanowią one pożądany materiał na żywopłot obronny. Są to:

  • ogniki – odporne na warunki atmosferyczne, duże zimozielone, cierniste krzewy o gęstym ugałęzieniu. Jesienią wyglądają one niezwykle atrakcyjnie dzięki czerwonym lub pomarańczowym owocom, dekorującym je całą zimę. Na żywopłot obronny nadaje się najlepiej ognik szkarłatny w różnych odmianach: Red Column i Soleil d’Or
  • berberysy – łatwe w uprawie cierniste rośliny z pachnącymi kwiatami, przebarwiające się na czerwono, doskonale radzące sobie w mieście oraz w niesprzyjającej pogodzie czy warunkach glebowych. Najczęściej żywopłot obronny tworzy się z odmian: Red Pillar,Thunberga Erecta, Thunberga Atropupuera (o szkarłatnych owocach)
  • głóg ostrogowy, głóg jednoszyjkowy – mało wymagające rośliny ozdabiające wiosną ogród swoimi kwiatami, a jesienią czerwonymi gronami owoców. Stanowią doskonałą zaporę przed nieproszonymi gośćmi dzięki gęstemu rozrastaniu się

Oprócz wypisanych wyżej najpopularniejszych gatunków roślin, warto rozważyć żywopłot obronny wykonany z:

  • karagany syberyjskiej
  • moszenki południowej
  • rokitnika pospolitego

Pamiętajmy, niezależnie od rośliny, żywopłot obronny musimy zasadzić na właściwie przygotowanej glebie w dwóch rzędach i do tego na przemian. Jest to niezbędne do zapienienia im miejsca na rozrost oraz późniejsze połączenie się ich. Między roślinami, zależnie od ich gatunku, powinniśmy pozostawić rozstaw sadzenia 0,5-1m.