Basen przydomowy jest ciekawą aranżacją, miejscem zabawy i wyciszenia się. Nie jest tanim rozwiązaniem, ale gwarantuje relaks oraz odpoczynek. Dodatkowo wpływa na atrakcyjność nieruchomości. Sprawdź, jak wyglądają prace przy budowie basenu i jaki jest ich koszt.

Rodzaje basenów

Decyzja o budowie basenu musi zostać rozważnie podjęta. Przed budową opracowujemy projekt, dostosowujemy technologię, wybieramy lokalizację. Wskazujemy z jakich materiałów będzie wykonany basen oraz określamy jego rozmiar i kształt.

Najpopularniejsze niecki basenowe to:

  •  Basen betonowy/żelbetowy – możemy zbudować basen o dowolnym kształcie oraz wymiarze; jest trwały, lecz długo trwa budowa,
  •  Basen ze stali – charakteryzuje się najdroższą technologią i szybkim terminem budowy; może przybrać dowolny kształt i rozmiar,
  •  Niecki z gotowych paneli stalowych lub polimerowych – posiada sporo możliwości projektowych; do wyłożenia niecki stosuje się tylko folię basenową,
  •  Gotowe niecki z żywicy poliestrowej – zaletą jest szybki montaż i niska cena; występuje w ograniczonych kształtach oraz wymiarach.

Cenne porady dotyczące budowy basenu

Basen powinien być budowany równolegle z budową domu, ponieważ zaoszczędzimy czas przy wszelkich formalnościach, nie zniszczymy gotowej już zieleni w ogródku, nie wydamy pieniędzy przy ponownym wynajęciu maszyny budowlanej oraz nie spowodujemy możliwych strat na terenie działki. Wraz z projektem domu dołączamy projekt zagospodarowania działki z zaznaczeniem basenu i taki komplet dokumentów dostarczamy do urzędu.

Basen powinien znajdować się w nasłonecznionym miejscu, by jak najdłużej korzystać z promieni słonecznych i zaoszczędzić pod względem ogrzewania wody. Równie ważne jest usytuowanie w jak najdalszej odległości od drzew, by liście nie opadały do wody i nie zaśmiecały jej.

Istnieje ryzyko, że nasz wybór lokalizacji będzie nieodpowiedni ponieważ okazuje się, że występuje wysoki stan wód. Aby zminimalizować ryzyko powinniśmy sprawdzić stan gruntów przed budową basenu.

Wykop pod budowę basenu

Wykop pod basen jest zależny od wybranej niecki basenowej. Jego wymiary muszą być zgodne z projektem. Maszyny, która idealnie nadają się do tego typu prac to: koparki gąsienicowe bądź kołowe i koparko-ładowarki. Dla operatora sprzętu budowlanego wykop pod basen nie jest skomplikowanym zadaniem. Zgodnie z planem przystępuje do pracy i w krótkim czasie przedstawia efekty prac.

Pozwolenie na budowę basenu

Basen, którego powierzchnia jest większa niż 50 m2 wymaga pozwolenia na budowę, a komplet dokumentów składa się w Starostwie Powiatowym. Natomiast baseny poniżej 50 m2 potrzebują tylko zgłoszenia zamiaru budowy.

Wykop pod basen  cena

Koszt wykopu pod basen zależy przede wszystkim od wielkości. Im większy basen, tym większy wykop i wyższa cena prac ziemnych.

Średnio cena za wykop 1m3 ziemi wynosi 35,00 zł. Dla przykładu: wykop pod basen o wymiarach 4 m x 6 m x 2 m będzie kosztował około 1 600,00 zł.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Szczucki, która wykonuje wszelkie roboty ziemne. W celu zapoznania się ze szczegółową ofertą zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.szczucki.pl

Rate this post