Wielu z nas marzy o pięknym ogrodzie, łące usłanej kolorowymi kwiatami. Prawda jest jednak taka, że życie w mieście łączy się z ograniczonymi możliwościami powierzchni. Jednak pragniemy podpowiedzieć Państwu jak na niewielkiej przestrzeni oraz niedużym kosztem możemy urządzić piękny ogródek np. na balkonie lub parapecie. Polecamy – ogródek w pojemnikach.

Jakie rośliny doniczkowe wybrać?

Zanim zaczniemy tworzyć nasz mały ogródek powinniśmy poznać różne gatunki kwiatów, ich specyfikę i wymagania. Ważne aby np. w jednej doniczce sąsiadowały ze sobą rośliny, których wymagania są bardzo zbliżone. O jakich wymaganiach mowa? Nawodnienie, nasłonecznienie, typ gleby i zapotrzebowanie na odżywki, gdy będziemy o to dbać nasze kwiaty długo będą cieszyć oczy nasze i naszych gości.

Jaka doniczka?

Przy kupnie odpowiedniej doniczki zwróćmy uwagę na to jak będą rozrastać się nasze kwiaty, jeśli ich korzenie będą potrzebować więcej miejsca wówczas zaopatrzymy się w większe naczynie.  Poza tym aby nasz kącik zieleni wyglądał kreatywnie i ciekawie rozważny z jakiego materiału chcemy zakupić donice: plastik, szkło, glina, metal, drewno, oraz czy chcemy aby były one w jednym kolorze, czy też w tęczowej barwie.

Jakie kwiaty na jaką porę roku?

Kwitnięcie poszczególnych gatunków roślin jest uzależnione od pory roku. Tak np. w okresie wiosennym najładniej kwitną:  krokusy, narcyzy, stokrotki, kamelie, baranki, tulipany i azalie. Do zimowych kwiatów należą:  ostrokrzewy, bluszcze, bukszpany. Lato to pora takich kwiatów jak: petunie, róże, fuksje, pelargonie, emezje i kosmosy.  Na jesieni zaś urokliwie rozkwitną:  jarmuże, kapusty ozdobne, wrzośce delikatne, niecierpki.

Jak zasadzić roślinę w doniczce?

Gdy już decydujemy się w jakich pojemnikach posadzimy nasze rośliny musimy pamiętać o dobrej jakości ziemi aby nasze kwiaty miały dobre warunki.  Przesadzając roślinę pamiętajmy o tym aby nie pozbawiać korzeni resztek ziemi i drobnych korzonków. Aby łatwiej było umiejscowić kwiat w nowym pojemników podlejmy go wodą.