Kora sosnowa używana jest w ogrodnictwie jako ściółka. Nie tylko poprawia strukturę i właściwości gleby, ale spełnia również funkcję dekoracyjną. Jest przy tym materiałem całkowicie naturalnym. Szczególnie chętnie stosowana jest do uprawy róż, ale cenią ją miłośnicy wszystkich roślin. Występuje w kilku rozmiarach. Jakie właściwości i zastosowania ma kora sosnowa?

Jak powstaje kora sosnowa, stosowana w ogrodnictwie?

Sosna (łac. Pinus) to ponad 100 gatunków drzew iglastych występujących na całym świecie. Jest tak rozpowszechniona, ponieważ ma niewielkie wymagania wodne, glebowe i temperaturowe. Może rosnąć nawet w najzimniejszych rejonach świata, takich jak Syberia. Kora sosnowa używana jako ściółka w ogrodach pochodzi głównie z sosny morskiej (Pinus pinaster). Po ścięciu pnie sosen są okorowywane, a ścinki kory sortowane pod względem wielkości cząstek. Szczególnie cenna jest kora sortowana ręcznie. Następnie kawałki kory są myte i pakowane w worki, dostępne w większości centrów ogrodniczych.

Kora sosnowa jest w porównaniu z innymi ściółkami organicznymi, takimi jak słoma, konopie lub len, dość ciężkim materiałem. Dlatego rozkłada się bardzo powoli. Żywotność ściółki z grubych kawałków kory szacuje się na 6-7 lat, średni rozmiar wytrzyma około 5 lat. Struktura kory, pełna wypełnionych powietrzem przestrzeni powoduje, że jest to materiał wyjątkowo chłonny. Kora sosnowa może wchłonąć wodę w ilości 80 % swojej wagi.

Jak najczęściej wykorzystuje się korę sosnową w ogrodzie?

Kora sosnowa stosowana w ogrodzie ma wiele zalet. Pozwala zachować właściwą strukturę gleby, zapobiegając jej nadmiernemu zagęszczeniu i erozji, szczególnie w przypadku grubych ścinków. Ułatwia również prawidłową wentylację. Ściółka z kory ogranicza parowanie wody i sprzyja wymianie gazowej oraz chroni rośliny przed zimnem. Przeciwdziała chwastom. Spełnia również funkcję dekoracyjną, ponieważ głęboki, ciemnoczerwony kolor ścinków podkreśla zieleń. Efekt wizualny różni się w zależności od wielkości zastosowanych kawałków kory.

Do ozdoby klombów najlepiej nadają się duże frakcje kory sosnowej. Są trwałe, odporne na wiatr i mają wyraźny kolor. Bardzo dobrze wyglądają usypane u podnóża drzew i krzewów. Klienci, zaopatrujący się u producenta kory sosnowej KOR-DREW mogą kupić nawet korę o wymiarach 5-10 cm. Kora frakcji średniej doskonale spełnia funkcję ochronną jako pokrycie klombów na zime. Drobniejsze rozmiary sprawdzą się na grządkach warzywnych i truskawkowych. Warstwa powinna mieć około 5 centymetrów grubości.

Rate this post