Miejsce, w którym powstanie przydomowy plac zabaw, powinno być dokładnie przemyślane. Własna działka i trochę wolnego terenu to zdecydowanie za mało. Dziecko musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, aby zabawa mogła trwać długo i była w pełni bezpieczna. O czym więc powinni pamiętać rodzice przed dokonaniem zakupu?

Przede wszystkim plac zabaw powinien być usytuowany w dobrze widocznym miejscu. To pozwoli rodzicom na jednoczesne pilnowanie swoich pociech i wykonywanie domowych czy ogrodowych prac. Bardzo ważne jest też, aby teren był pozbawiony znaczących wgłębień oraz wybrzuszeń. Wszelkie nierówności wpływają negatywnie na stabilność montowanych urządzeń, a to z kolei obniża bezpieczeństwo zabawy. W tym miejscu warto pomyśleć o odpowiedniej nawierzchni. Może to być drobny piasek, zwykły trawnik, który dobrze amortyzuje upadki, lub specjalne miękkie podłoże z pianki poliuretanowej do użytku zewnętrznego. Żwir lub kostka brukowa nie sprawdzą się najlepiej.

Zadbaj o najbliższą okolicę miejsca zabaw

Jeśli Twoja działka nie jest ogrodzona, pamiętaj, by plac zabaw znajdował się jak najdalej od ulicy. Odległość powinna być też zachowana od dużego basenu, oczka wodnego, głębokiej fontanny, a także garażu i składziku, gdzie trzymasz sprzęty ogrodowe. Dokładnie zweryfikuj sąsiadującą roślinność, ponieważ niektóre z dekoracyjnych krzewów lub drzewek mogą być trujące. Wśród nich znajduje się tuja, cis, tojad, konwalia czy bieluń. W okolicy nie powinno być też roślin owocowych, które swoim słodkim zapachem będą zwabiać osy. Dla alergików te owady stanowią poważne zagrożenie.

Specjalista z firmy FreeKids produkującej place zabaw zwraca uwagę na inne ważne kwestie:

Plac zabaw powinien znajdować się w najmniej nasłonecznionej części działki. To bardzo ważne, bo pozwoli uchronić dziecko przed poparzeniami skóry, a także udarem. Jeśli trudno będzie wygospodarować takie miejsce, warto kupić gotowe konstrukcje z daszkiem lub zaopatrzyć się w wysoki parasol ogrodowy o dużej rozpiętości. Trzeba też pamiętać o zachowaniu odległości między poszczególnymi sprzętami do zabawy, która powinna wynosić około 1,5 metra w każdą stronę.

Jakie urządzenia wybrać?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących różnego rodzaju konstrukcje i urządzenia do zabawy, które produkowane są z wysokiej jakości elementów, zgodnie z europejskimi normami bezpieczeństwa. Dodatkowo mnogość kolorów, rozmiarów oraz wzorów pozwoli w łatwy sposób dobrać wyposażenie zgodne z preferencjami Twojej pociechy.

Zazwyczaj plac zabaw to inwestycja na długie lata, wybierz więc kilka rzeczy, które sprawdzą się w każdym wieku dziecka. Na pewno będzie to piaskownica, huśtawka i zjeżdżalnia. Nawet jeśli jesteś rodzicem jedynaka, postaw na kupno urządzenia dwuosobowego, jak np. doskonale znana huśtawka wagowa czy karuzela. To z pewnością sprawi wiele frajdy Twojemu dziecku i jego przyjaciołom, którzy będą Was odwiedzać.

Możesz też wybierać spośród modułowych placów zabaw, które najczęściej mają swój motyw przewodni. Dostępne są takie konstrukcje jak statki pirackie, zamki, rybackie kutry, koparki czy stragany. Takie wyposażenie pozytywnie wpłynie na kreatywność Twojego dziecka i pobudzi jego wyobraźnię.