Jaka jest tajemnica pięknego ogrodu? Odpowiedź jest prosta. Sukces ten dzielimy na dwie części. Pierwsza to prawidłowe zasadzenie roślin, zgodne z ich wymaganiami siedliskowymi i glebowymi, a druga to właściwa pielęgnacja. Jeśli nie będziemy żałować czasu na zabiegi pielęgnacyjne, nasz ogród odwdzięczy się dobrymi plonami i pięknym wyglądem.

Przede wszystkim roślinom potrzebna jest woda, szczególnie tym świeżo posadzonym. Zasada jest taka, że lepiej podlewać je rzadziej a obficie, ponieważ woda powinna zwilżyć glebę na głębokości do 50 cm, czyli tam, gdzie znajdują się korzenie. Nie można zapomnieć o systematycznym usuwaniu chwastów, które niczym złodziej kradną to, co najbardziej wartościowe dla naszych roślin.

Drzewa i krzewy powinny być przycinane najlepiej zimą. Nie bójmy się radykalnych cięć pędów zdrowych lecz cienkich i mało zdrewniałych, a efekty mogą nas miło zaskoczyć. Jedynie gatunki liściaste wysadzane z bryłą ziemi potraktujmy nieco ostrożniej.

Ważnym zabiegiem jest ściółkowanie, które latem zmniejsza nagrzewanie i wysuszanie ziemi, a zimą chroni przed zamarznięciem. Do ściółkowania najczęściej używamy kory sosnowej lub zrębków drzewnych. Aby ściółka spełniała swoją rolę, jej warstwa powinna wynosić minimum 5 cm. Sprawdźmy zatem, jakie zabiegi pielęgnacyjne wymagają różne rośliny ogrodowe.

Trawnik wizytówką ogrodu

Trawnik spełnia ważną rolę, więc nie można potraktować go po macoszemu.  Wymaga on systematycznego koszenia, nawożenia, podlewania, odchwaszczania, grabienia, a po zimie także i wałowania.

Pnącza

Ich obecność w ogrodzie daje wrażenie trzeciego wymiaru, co oznacza że pozbawiają go płaskości. Bardzo często pnącza spełniają ważną rolę w zasłanianiu brzydkich budynków lub przydają się do tworzenia miłych, zacisznych zakątków ogrodowych. Ze względu na zróżnicowane gatunki, pnącza potrzebują różnych podpór. Gatunki przywierające dobrze sprawdzają się na murach i pełnych płotach; gatunki owijające potrzebują cienkich, poziomych podpór.

Wrzosy w ogrodzie

Wrzosy zachwycają wielobarwnością i są bardzo efektowne. Te małe krzewy stanowią swoiste wykończenie ogrodu. Posadzone na słonecznych, suchych i bezwietrznych stanowiskach nie są zbyt absorbujące. Wrzosy potrzebują obfitego podlewania, ściółkowania zapobiegającego wzrostowi chwastów i przemarzaniu, nawożenia raz w roku oraz przycinania, co korzystnie wpływa na ich rozrastanie i gęstość.

Rośliny ogrodowe: byliny

Byliny, podobnie jak wrzosy, taktowane są jako wykończenie ogrodu lub jego “makijaż”. Wykorzystuje się je na skalniaki, rabaty; tworzy się z nich kolorowe dywany lub niskie żywopłoty. Zabiegi pielęgnacyjne tych roślin polegają na nawożeniu, przycinaniu, czyszczeniu przekwitłych kwiatostanów, a w przypadku chorób – opryskiwaniu odpowiednimi środkami.