Skarpy mogą być bardzo efektownym elementem terenów parkowych i ogrodów, jednak zawsze należy mieć na uwadze ich nieuchronną erozję. Aby zabezpieczyć skarpę przed obsuwaniem, warto podjęć odpowiednio przemyślane działania.

Nierówności i pofałdowania terenu działki dają ogrodnikom wspaniałe możliwości zagospodarowania, ale oczywiście wymagają też dodatkowego nakładu pracy – mówi specjalista z firmy THOMAS.

Spadki i pochyłości pod wpływem deszczu oraz wiatru przemieszczają się, co może zniszczyć efekty skrupulatnie zaplanowanego ogrodu w zaskakująco szybkim tempie. Dlatego skarpy dobrze jest zabezpieczać.

Rośliny przeciw erozji

Najprostszym sposobem wzmacniania skarp jest obsadzanie roślinami. Podejmując się takiego zadania musimy pamiętać, że nie zawsze jest to metoda wystarczająca i nie każda roślina sprawdzi się w charakterze wzmocnienia.

Przy spadkach do 40% zazwyczaj nasadzenia wystarczą. Rośliny, po które warto w tym celu sięgnąć, to te, które rozrastają się za pomocą kłączy i rozłogów. Stabilizacja spadku o większym nachyleniu, niekiedy wymaga dodatkowych wzmocnień. W Tym celu wykorzystuje się najczęściej specjalne włókniny, a rośliny nasadza się dopiero w wyciętych w płachtach otworach.

Murki i ścianki przeciw erozji

Bardzo strome stoki wymagają sięgnięcia po bardziej drastyczne środki, czyli wzmacnianie murkami i ściankami. Chętnie stosowanym rozwiązaniem są murki oporowe wykonane z gazonów. Gazony to rodzaj wykonanych z betonu donic, których wysokość regulujemy nakładając na siebie kolejne elementy. Ustawioną w ten sposób konstrukcję wzmacnia się przez wypełnienie ziemią, a następnie obsadza.

Gazony zazwyczaj wykonywane są z barwionego betonu i nie psują estetyki ogrodu, jeśli jednak chcemy ukryć je w całości, konstrukcję można obsadzić dookoła szybko rozrastającymi się pnączami. Takie rozwiązanie stosowane jest również w przypadkach, gdy wypełnienie gazonów ziemią nie daje wystarczającej podpory i konieczne jest użycie płynnego betonu, a więc obsadzenie wnętrza powstałego muru nie jest możliwe.

[avg] ([per]) [total] vote[s]