Planując swoją wymarzoną przestrzeń, coraz częściej zwracamy uwagę na to, gdzie znajdą się dodatkowe miejsca na parkowanie samochodu, robienie grilla czy plac zabaw. Dbamy o to, aby ścieżki wyglądały atrakcyjnie i dlatego coraz częściej sięgamy po różne rozwiązania, między innymi po kostkę brukową. W niniejszym artykule opisujemy, jak właściwie utwardzić podłoże przed ułożeniem kostki brukowej?

Ekspertyza geodety

Po to, aby właściwie zaplanować pracę, musimy posiadać wiedzę o rodzaju gruntu, z jakim mamy do czynienia i w tym celu należy skontaktować się z geodetą celem uzyskania ekspertyzy gruntu. Dokument ten pozwoli firmie specjalizującej się w układaniu kostki brukowej odpowiednio zaplanować proces utwardzania gruntu. Ogólna zasada jest taka, że im twardsze i lepiej ubite podłoże, tym kostka brukowa jest w stanie znieść większe obciążenia. Żeby utwardzić podłoże o sypkim charakterze, należy skorzystać z odpowiedniej podsypki.

Podsypka pod bruk

Żeby podsypka spełniała swoją rolę, to konieczne jest obliczenie grubości zgodnie z planowanymi obciążeniami gruntu. Doświadczenia specjalistów wskazują, że ścieżki przeznaczone do poruszania się pieszych nie wymagają podsypki grubszej niż 20 cm. Z kolei budowanie nawierzchni, po których będą poruszały się pojazdy osobowe, powinny mieć grubość około 40 cm. Warto również pamiętać, że podsypka powinna być warstwą całkowicie przepuszczalną dla wody. Właściwy drenaż kostki brukowej ma kapitalne znaczenie dla jakości jej eksploatowania.

Materiałem, który spotyka się najczęściej jako podsypkę jest:

  • żwir,
  • tłucznia,
  • grys,
  • żużel,
  • różne mieszaniny jak piasek i żwir.

Dla zwiększenia trwałości podsypki stosuje się zasadę równomiernego układania i zagęszczenia materiału. Prace należy wykonywać warstwowo, a każda warstwa powinna mieć około 10 cm.

Układanie kostki

Ostatnim etapem prac jest ułożenie samej kostki. Na rynku można spotkać kostki brukowe różnej grubości – od małych 4 cm po 10 cm kostki przystosowane do ruchu kołowego. Układanie ścieżki zawsze trzeba rozpocząć od ułożenia krawężników i ich właściwego zabezpieczenia. Dopiero potem należy wypełniać powstałą przestrzeń i to najlepiej zgodnie z zasadą trzech palet. Dzięki temu unikniemy ryzyka pojawienia się miejscowych przebarwień z uwagi na różnice technologiczne różnych partii bruku.

Rate this post