Kiedyś rośliny cytrusowe można było uprawiać wyłącznie w oranżeriach. Dziś możemy cieszyć się nimi w naszych mieszkaniach. Rośliny cytrusowe to wiecznie zielone małe drzewa lub krzewy. Cytrusy uprawiane są w mieszkaniach przede wszystkim dla ozdoby, ale umiejętnie pielęgnowane wydają dorodne, jadalne owoce. Rośliny rozmnażane wegetatywnie rosną wolno i owocują już jako małe krzewy. Rośliny rozmnażane z nasion rosną szybko, wyrastają na duże egzemplarze, ale kwitną dopiero po kilkunastu latach.

Stanowisko uprawy

Rośliny cytrusowe przez cały rok potrzebują dużo światła. Należy je trzymać w miejscu dobrze nasłonecznionym i przewiewnym. Latem możemy je wynieść na balkon lub taras.

Podlewanie

Rośliny te od wiosny do jesieni podlewamy obficie, aby ziemia była stale wilgotna. Zimą podlewanie ograniczamy. Do podlewania używamy wody miękkiej.

Zraszanie

Roślina lubi częste zraszanie, dlatego wiosną i latem powietrze powinno być stale wilgotne.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem gliny. Odczyn podłoża musi być kwaśny (pH 5 – 5,5).

Nawożenie

Wiosną i latem raz w tygodniu, a zimą raz na dwa miesiące podlewamy mieszanką nawozów mineralnych.

Rozmnażanie

Rośliny cytrusowe rozmnażamy z sadzonek pędowych. Nie poleca się siewu nasion, gdyż rośliny otrzymane w ten sposób są słabe oraz późno wchodzą w okres kwitnienia i owocowania.

Choroby i szkodniki

Roślina cytrusowa trzymana w ciepłym pomieszczeniu jest narażona na przędziorki, wełnowce i tarczniki.

Uwagi

Na roślinach cytrusowych często równocześnie występują kwiaty i owoce.