Ojczyzną aloesu jest gorąca Afryka. Liście tej rośliny są mięsiste, najczęściej lancetowate, lekko trójkątne, często pokryte kolcami. Oprócz niezwykle dekoracyjnych liści, ozdobą są również kwiaty zebrane w graniaste kwiatostany. Roślina ta kwitnie co roku. W mieszkaniach gatunki tworzące pień dorastają do 2 metrów wysokości. W ciągu całego roku roślina przyrasta 5-10 centymetrów. Gatunki rozetowe osiągają 40 centymetrów. Aloesy zakwitają latem.

Stanowisko idealne dla rośliny

W mieszkaniu najlepszy do uprawy aloesu jest parapet okno południowego. Latem roślinę możemy wynieść po zahartowaniu na werandę lub balkon. Aloes najlepiej czuje się w pełnym słońcu jednak nie może być zbyt długo wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Pielęgnacja i podlewanie aloesu

Wiosną i latem podłoże rośliny utrzymujemy stale umiarkowanie wilgotne. Pamiętajmy jednak, że aloes nie może jednak stać w wodzie. Podlewajmy obficie, ale zadbajmy o to, że między kolejnymi podlewaniami podłoże musi przeschnąć. Zimą podlewamy oszczędnie. Roślina dobrze znosi suche powietrze i nie lubi zraszania. Zakurzone liście wystarczy delikatnie przetrzeć wilgotną i miękką ściereczką.

Najlepsze podłoże

Aloes radzimy sadzić w mieszance ziemi ogrodniczej z dodatkiem piasku, aby podłoże było dobrze przepuszczalne.

Przesadzanie aloesu

Młode rośliny przesadzamy dopiero, gdy korzenie nie mieszczą się w doniczce (najczęściej raz na 2 lata).

Nawożenie aloesu

Roślinę należy nawozić 2-3 razy w ciągu całego okresu wegetacji, stosując niskie stężenie nawozu.

Rozmnażanie

Aloes można rozmnażać z nasion, sadzonek wierzchołkowych lub z odrostów.

Choroby i szkodniki

Aloes to jedna z roślin, która nie jest atakowana przez szkodniki. Jest bardzo silna i odporna.

Uwagi i ciekawostki

Aloesu lubi rosnąć sam, bez towarzystwa innych roślin. Liście aloesu zawierają sok, który ma szkodliwe działanie na śluzówki, jednak aloes często stosowany jest do produkcji kosmetyków.