Aglaonema doskonale nadaje się do dekoracji słabo oświetlonych pomieszczeń. W zależności od gatunku i odmiany liście Aglaonemy różnią się kształtem i zabarwieniem. Mogą być wydłużone lub zaokrąglone, ciemnozielone albo niebieskawe. W sprzedaży dominuje aglaonema zmienna i jej odmiany. Roślina tworzy wyprostowany pień, z którego wyrastają ulistnione pędy.

Stanowisko uprawy

Aglaonemę powinniśmy ustawić na parapecie okna wschodniego lub północnego. Najlepsze światło dla tej rośliny to światło rozproszone. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Najkorzystniejsza temperatura w pomieszczeniu to 20 – 24°C . Zbyt niska temperatura w pomieszczeniu prowadzi do brązowienia liści.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej.

Pielęgnacja i podlewanie

Wiosną i latem aglaonemę podlewamy obficie miękką wodą, pozwalając przeschnąć podłożu pomiędzy kolejnymi zabiegamy. Zimą podlewamy oszczędniej.

Zraszanie

Roślina ta bardzo lubi wilgotne powietrze. Nie należy jej jednak bezpośrednio zraszać, bo może to spowodować występowanie plam na liściach.

Nawożenie

Od kwietnia do sierpnia raz na trzy – cztery tygodnie, zasilamy płynnym nawozem mineralnym bez wapnia.

Przesadzanie

Młodą roślinę przesadzamy raz w roku, w kwietniu, starszą rzadziej. Doniczka powinna być szersza niż wyższa, ponieważ aglaonemy rozrastają się na boki.

Rozmnażanie

Nowe rośliny możemy uzyskać przez podział kłącza podczas wiosennego przesadzania lub wiosną i latem z sadzonek wierzchołkowych.

Choroby i szkodniki

Roślina odporna choroby i szkodniki występują rzadko. Czasami gdy powietrze jest zbyt suche roślinę atakują przędziorki.

Uwagi

Roślina ta zawiera substancje powodujące podrażnienia skóry i śluzówki.