Wraz z przyjściem wiosny budzi się na świecie cała przyroda. Śnieg topnieje, a słońce coraz częściej pokazuje się w całej okazałości. Rośliny kończą sen zimowy i również ukazują swe oblicza. Twój ogród po takiej przerwie może potrzebować odrobiny liftingu. Może warto zastosować nowe rozwiązania, aby go upiększyć i stworzyć oryginalną oraz stylową aranżację?

Krótka charakterystyka gabionów

Myślałeś już, w jaki sposób to zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie gabionów, które ostatnio stają się bardzo modne wśród miłośników przydomowych ogródków. W skrócie można powiedzieć, że są to  kosze o kształcie prostopadłościanu powstające w wyniku zgrzewania, zespawania lub splecenia drucianych siatek.

Gabiony mają wiele zalet, które przydają się w tworzeniu estetycznej aranżacji zapewniającej całkowitą ciszę wokół domu, dlatego są coraz częściej wykorzystywane przez zwolenników nowoczesnej architektury w ogrodzie. Gabionowe kosze składają się z kilku komór, dzięki czemu można je wypełnić kamieniami, drewnem lub szkłem – wszystko zależy od charakterystyki ich zastosowania. Poza tym można je łączyć w dowolny sposób, co sprawia, że pełnią funkcje zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe.

Gabiony najlepszym rozwiązaniem na dekorację ogrodu

Przede wszystkim pełnią one funkcję dekoracyjną – potrafią upiększyć ogród w wyjątkowy i oryginalny sposób. Kosze gabionowe idealnie nadają się do zbudowania skalniaka, ławeczki, stołu ogrodowego, oczka wodnego lub altanki. Obsadzenie ich roślinami potrafi przynieść zaskakujące efekty. Podczas projektowania ogrodu z wykorzystaniem gabionów ogranicza cię tylko własna wyobraźnia.

Głównymi korzyściami takiego rozwiązania jest łatwość w montażu, wysoka jakość, odporność na korozje oraz szerokie zastosowanie – wylicza ekspert z firmy KOSD Wrocław – producenta kamienia i kruszywa ogrodowego. Przy montowaniu gabionów nie trzeba mieć dużego doświadczenia w wykonawstwie, czasem jednak wymagane jest wykonanie specjalnych fundamentów. Ponadto gabiony można wypełnić materiałem znajdującym się na placu budowy – wykończenie przy użyciu naturalnego kamienia również wypadnie bardzo estetycznie.

Dla miłośników ciszy i spokoju

Jeżeli oprócz estetyki, bierzemy pod uwagę inne zalety gabionów, warto podkreślić ich zdolność do redukcji hałasu i drgań. Instalacja ogrodzenia gabionowego w odpowiednim miejscu pozwala na wyciszenie przestrzeni domowej i prawie całkowite odseparowanie mieszkańców od dźwięków pochodzących z zewnątrz.