Któż z nas nie lubi truskawek? Jeśli masz ogród, uprawiaj je. Nic nie zastąpi własnych owoców wyhodowanych we własnym ogrodzie.

Symbol zdrowych dzieci

Nasze pociechy przepadają za truskawkami. W szkołach i przedszkolach bardzo często przygotowuje się potrawy z truskawkami. Nie zastanawiałeś się, dlaczego tak jest? Truskawki to odpowiednik zdrowia. Zawierają dużo witaminy C, fosforu, żelaza oraz flawonoidów. Są bogatsze we właściwości odżywcie od cytryn i grejpfrutów. Ponadto ich wygląd oraz zapach jest przyciągający nie tylko dla dzieci, lecz także dorosłych. Truskawki redukują niedobór mikro i makroelementów. Ich konsumpcja przyczynia się do doskonałego funkcjonowania mięśni, zębów oraz całego układu kostnego. Nie dziwmy się, że dzieci tak bardzo kochają truskawki.

Gdzie sadzić?

Na początku trzeba się zastanowić na terenem zasadzenia. Nie ma sensu sadzić truskawek tam, gdzie nie będą miały możliwości rozrostu. Truskawki lubią gleby piaszczysto-gliniaste z dodatkiem próchnicy. Nie sadźmy truskawek w miejscach, w których wcześniej były inne uprawy, np. malin, ziemniaków czy kapusty. To nie służy truskawkom. Nie dopuść do sytuacji, aby owoce rosły w towarzystwie jakichkolwiek chwastów. Dopiero po 6 tygodniach od odchwaszczenia można sadzić truskawki.

Pielęgnacja

Chyba nie trzeba przypominać, że o uprawę trzeba dbać. Samo zasadzenie nie gwarantuje sukcesu. Regularne podlewanie musi stać się nawykiem. Truskawki kiepsko sobie radzą z niedoborem wilgoci. Chwasty zwalczaj, używając herbicydów. Można też stosować metody mechaniczne (motyczkowanie, czarna folia). Truskawki, podobnie jak człowiek czy inna istota żywa, chorują. Najgroźniejsze choroby to werticilioza, szara pleść, mączniak, biała plamistość liści. Dbaj o truskawki i ciesz się zdrowiem wraz z dziećmi.