Zanim przystąpimy do budowy oczka wodnego musimy zastanowić się gdzie chcielibyśmy je widzieć, oraz jak dużo miejsca możemy na nie poświęcić. Warto pamiętać, że kiepskim rozwiązaniem jest drążenie oczka wodnego w miejscu naturalnego spadku terenu, nie ukrywamy że jest to rozwiązanie najprostsze, ale musimy pamiętać że w to właśnie miejsce będą w przyszłości spływać wszystkie wody gruntowe i przy tym będą zanieczyszczać nasz staw. Poza tym dokładnie rozważmy styl w jakim wybudowane będzie oczko, powinno ono bowiem idealnie komponować się z resztą ogrodu. Kiedy już odpowiemy sobie na te podstawowe zagadnienia wówczas możemy rozpocząć projektowanie i wykonanie oczka wodnego.

Kilka zasad dotyczących idealnego umiejscowienia oczka wodnego

Jak już wspominaliśmy nie budujmy oczka przy naturalnym spadku, poza tym pamiętajmy że w okolicach wody zawsze będzie gromadzić się sporo owadów dlatego nie umieszczajmy tez naszego stawu zbyt blisko tarasu czy ławek i stołu przy którym spożywamy niedzielne obiady. Oczko wodne powinno jednak znajdować się na widoku ponieważ jest przecież ciekawą ozdobą naszego otoczenia. Radzimy znaleźć miejsce, na które będzie dogodny widok z okna lub balkonu.

Oczko wodne: trudności z budową

Gdy czytamy powyższe porady możemy pomyśleć, że znalezienie idealnego miejsca na oczko wodne w naszym ogrodzie graniczy z cudem, ale spokojnie nie jest tak źle. Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek, użytkowanie i pielęgnacja naszego ogrodowego jeziorka będzie zwyczajnie łatwiejsza. Jeśli nie chcemy kilka razy dziennie oczyszczać tafli wody nie budujmy jeziorka pod drzewami i w okolicach wysokich krzewów oraz kwitnących kwiatów.

Dodatkowy walor – fontanna

Jeżeli chcielibyśmy wzbogacić wygląd naszego oczka wodnego rozważmy montaż z fontanny nawet niewielkich rozmiarów.

Rate this post