Dla części ogrodników samodzielne sianie trawy jest zajęciem zbyt czasochłonnym, wymagającym szczegółowego zaplanowania. Trawnik z rolki gwarantuje za to szybkie stworzenie efektownej, zielonej powierzchni. Przy zakładaniu trawnika tą metodą należy jednak pamiętać o wielu zabiegach, bez których trawa szybko uschnie. Dowiedz się wszystkiego o trawniku z rolki!

Trawnik z rolki stanowi dobre rozwiązanie przede wszystkim w ogrodach o małej przestrzeni, w których po prostu nie opłaca się siać nasion traw. Również w przypadku, gdy chcesz cieszyć się trawnikiem w ogrodzie o znacznym nachyleniu, trawnik z rolki sprawdza się lepiej niż samodzielny wysiew, ponieważ może zostać on spłukany wraz z pierwszym opadem deszczu.

W porównaniu z trawnikiem z siewu trawnik z rolki jest jednak drogi – jego cena waha się między 20 a 45 zł/m2. Kupując rolkę z gotową darnią, nie masz również możliwości wyboru różnych nasion traw, a sam trawnik na początku nie jest przystosowany do wzrostu na „obcym” terenie. Znając zarówno wady, jak i zalety trawnika z rolki możesz spokojnie zastanowić się nad jego wyborem.

Trawnik z rolki – na co uważać przy zakupie?

Od czasu gdy zakładanie trawnika z rolki stało się w Polsce stosunkowo popularne, na rynku pojawiło się wiele firm oferujących swoje produkty. Niestety sprzedawane przez nie trawniki bywają bardzo nietrwałe. Jeśli zatem znasz kogoś, kto jest zadowolony z trawy z rolki, kieruj się jego poleceniami co do wyboru firmy.

W przeciwnym wypadku przyjrzyj się dokładnie trawnikowi z rolki i oceń:

  • Czy darń ma intensywnie zielony kolor?
  • Czy na darni nie widać chwastów?
  • Czy płaty darni mają takie same wymiary?
  • Czy z darni nie osypuje się ziemia?

Rolki darni najlepiej rozłożyć tuż po zakupie – każda doba, w której trawnik z darni czeka na rozłożenie, jest dla niego niszcząca. Jeśli jednak nie możesz tego zrobić tuż po przywiezieniu ze sklepu, to połóż rolki w cieniu, zdejmij z nich zabezpieczającą folię i podlewaj.

Zakładanie trawnika z rolki

Trawnik z rolki, podobnie jak z siewu, ma takie same wymagania co do podłoża, na którym ma rosnąć. Ziemia do trawników ZIEMOVIT, bogata w wieloskładnikowy nawóz niezbędny do wzrostu trawy, powinna wystarczyć. Również przygotowanie terenu pod rozłożenie rolek z darnią wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku siewu nasion – należy dokładnie wygrabić i przekopać grunt oraz usunąć z niego kamienie, korzenie czy chwasty, przeszkadzające we wzroście.

Samo rozkładanie trawnika z rolki wymaga precyzji i dokładności. Rozpoczyna się je najczęściej od najdłuższego boku trawnika, sukcesywnie układając obok siebie kolejne płaty darni na obficie podlanym podłożu i dociskając je grabiami do ziemi. Ważne jest to, aby między elementami nie było żadnych przerw oraz aby nie nachodziły one na siebie. Po ułożeniu wszystkich rolek brzegi trawnika muszą zostać obsypane ziemią, a całość – wyrównana wałowaniem i obficie podlana.

Rozkładanie trawnika z rolki to żmudna praca, więc jeśli nie chcesz się jej podjąć, firmy sprzedające darń często oferują usługę układania trawnika (cena może wynosić nawet 60 zł/m2).

Szukasz informacji o tym, jak zadbać o swój trawnik, jak często go podlewać i nawozić? Zajrzyj do poradnika ZIEMOVIT, dzięki któremu Twój ogród będzie znów zielony.

[avg] ([per]) [total] vote[s]