Korzyści wynikające z zakładania zielonych dachów są oczywiste. Poszerzanie areału terenów zielonych poprzez zagospodarowanie dachów biurowców i innych budynków to większa estetyka i przyjazny mikroklimat w mieście. Chociaż więc zasadność popularyzacji takich rozwiązań nie budzi wątpliwości, pozostaje jeszcze kwestia wyboru technologii. Co się lepiej opłaca – trawa na dachu czy system zielonego dachu?

Kłopotliwa trawa na dachu

Tradycyjnie zieleń na dachu kojarzy się z bujną roślinnością i starannie zaprojektowanymi ogrodami, jednak takie formy zieleni wymagają sporych nakładów pracy, kosztów, a także odpowiednio stabilnego podłoża. Nie na każdym budynku może cieszyć się zielenią w tak artystycznej postaci, dodatkowo intensywne zazielenianie wymaga starannej pielęgnacji w postaci nawożenia, pielenia, czyszczenia i nawadniania. Dlatego też na niektórych budynkach powstają uproszczone formy intensywnego zazielenienia, w ramach których dachy pokrywa się trawą, ewentualnie zagajnikami z niewielkimi krzewami. W takim przypadku musimy jednak liczyć się z ograniczonymi możliwościami w zakresie kształtowania i eksploatacji tego typu obiektów i chociaż taka roślinność jest łatwiejsza w pielęgnacji niż ogrody reprezentujące intensywne formy zazielenienia, to wciąż ma ona pewne wymagania. Trawę na dachu również trzeba bowiem regularnie nawozić i nawadniać, dlatego też coraz częściej sięga się po alternatywne rozwiązanie, jakim jest ekstensywny system dachów zielonych.

Ekstensywny system zielonego dachu, czyli dobra alternatywa

Zieleń na dachu nie musi przysparzać kłopotów związanych z jej utrzymaniem i pielęgnacją. Alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań są nowoczesne ekstensywne systemy zielonego dachu. Z czego wynika rosnąca popularność tego rozwiązania?

W takich systemach zielonych dachów stosuje się zazielenianie ekstensywne, które polega na wykorzystaniu samodzielnie rozwijającej się roślinności. – Tłumaczy przedstawiciel firmy Green Flor, której specjalnością są trawniki w rolkach i ekstensywny system zielonych dachów. – W praktyce oznacza to, że użyte do pokrycia dachu zioła, trawy, rozchodniki i mchy wykazują dużą odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych i wymagają zaledwie minimalnych nakładów w zakresie pielęgnacji.

Ekstensywny zielony dach można zakładać na różnych typach dachów, zarówno prostych, jak i stromych, w tym również tych lekkich. Są one proste w montażu i trwałe. Składają się z trzech warstw: drenażowo-filtracyjnej, wegetacyjnej oraz roślinnej. Tak wykonana konstrukcja zabezpiecza dach, tworząc przyjazny mikroklimat i podnosząc estetykę budynków.

[avg] ([per]) [total] vote[s]