Czas przełamać krzywdzący stereotyp drewnianych produktów ogrodowych. W świecie aranżacji przydomowych przestrzeni istnieje bowiem przekonanie, że to co drewniane jest jednocześnie toporne, mało estetyczne i zwyczajnie nudne. Jednak przy odrobinie chęci, przeglądając katalogi polskich producentów donic ogrodowych, szybko wpadamy na urocze modele. Specjalnie dla was, wybraliśmy trzy fasony donic drewnianych, które z całą pewnością upiększą ogród, taras i drewnianą altankę.

Donica drewniana typu „beczka”

Już na pierwszy rzut oka widzimy, że to stylowy kawałek drewna. Wyprofilowana na kształt beczki donica ogrodowa przykuwa uwagę jak mało która. Wysoka na ponad 70 cm jest okazałą ozdobą ogrodu w stylu wiejskim, rustykalnym, industrialnym, ale świetnie odnajdzie się też w klasycznych kompozycjach tarasowych. Metalowe obręcze to gustowny dodatek, który nadaje drewnianej donicy stylu i zbliża ją wyglądem do typowej beczki, w jakiej przechowuje się wyborne piwa lub whiskey. Po obu stronach producent przewidział masywne uszy – dodatkowy smaczek designerski, a także przydatna rzecz, gdy planujemy przenieść lub przesunąć tę drewnianą donicę ogrodową (choć warto zaznaczyć, że nawet pusta, wymaga nie lada krzepy).

donica-betonowa-beczka-swiebodzin-sprzedam-424090472.jpg

Doniczki z drewna w formie kaskady

Kolejnym bardzo ciekawym modelem są donice z drewna w formie wielostopniowej kaskady. Każdy poziom stanowi odrębne korytko, które daje możliwość obsadzenia inną roślinnością. Zyskujemy zatem wielopoziomowy kwietnik na świeżym powietrzu, który z odrobiną fantazji może stworzyć kolorowy wodospad żywych kwiatów, a jesienią także przepięknych liści. Donice ogrodowe z drewna tego typu są dosyć masywne, dlatego należy zwrócić uwagę na to, by konstrukcja utrzymująca poszczególne korytka była solidna i wytrzymała.

donica-drabinowa.jpg

Fot. Donica drabinowa (producent bdburchex.com.pl)

Doniczki ogrodowe z drewna w formie kaskady świetnie nadają się na mniejsze tarasy. Możliwość obsadzenia roślin jedna nad drugą oszczędza cenne miejsce, które można wykorzystać na inne artykuły ogrodowe, takie jak leżaki czy stolik. Donice tarasowe drewniane to zwykle wąskie i długie korytka, które lokalizuje się wzdłuż barierek lub pod nimi. Duże donice drewniane są stanowczo zbyt przestronne zarówno na tarasy, jak i do wnętrza altan ogrodowych itd. W takich okolicznościach nie warto rezygnować z upragnionych roślin – drewniana donica kaskadowa rozwiąże problem.

Drewniana donica – tanio, bo z euro palet!

Ostatnim pomysłem są samodzielnie wykonane, lub kupione za niewielką cenę donice z euro palet. Takie ogrodowe naczynia świetnie pasują do każdego ogrodu, można dowolnie je pomalować, a taka własna twórczość daje bardzo dużo satysfakcji. Oddać drugie życie pozornie niepotrzebnej palecie to strzał w dziesiątkę – drewniana doniczka może mieć zarówno formę kwadrata, jak i bardziej wymyśle kształty, wszystko zależy od wyobraźni, zdolności manualnych… i ilości wolnego czasu nas samych!

Zobacz również: Architektura ogrodowa bezpośrednio od producenta – http://bdburchex.com.pl/